Հաճելի է, որ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ Հայաստանի առեւտրատնտեսական առաջատար գործընկերը։ Այս մասին նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, հաղորդում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը։
Պուտինի խոսքով` անցած տարի 2013թ. համեմատ երկու երկրների միջեւ զգալիորեն աճել է առեւտրաշրջանառությունը, սակայն «ցավոք սրտի, ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում անկում է գրանցվել». «Այսօր մենք հավանաբար կխոսենք նաեւ դրա մասին, որոշ նրբություններ կան, որոնց պատասխանը ես առայժմ չունեմ, կցանկանայի այդ հարցերը Ձեզ հետ քննարկել»։
Պուտինը նաեւ նշել է, որ չնայած երկու երկրների նախագահները պարբերաբար հանդիպում են եւ զրուցում հեռախոսով, այդուհանդերձ, միշտ քննարկելու բան կա` հաշվի առնելով երկու երկրների հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթը, ԵՏՄ–ին Հայաստանի անդամակցումը եւ լիիրավ մասնակցությունը ՀԱՊԿ–ին։

Приятно, что Россия остается ведущим торгово-экономическим партнером Армении. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин в ходе встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном, сообщает одициальный сайт Кремля.
По словам Путина, в прошлом году, по сравнению с 2013 годом, между двумя странами значительно вырос товарооборот, но, «к сожалению, за первое полугодие текущего года произошла корректировка в сторону понижения»: «Мы сегодня тоже, наверное, поговорим об этом, там есть определенные нюансы, на которые у меня пока нет ответа, хотелось бы обсудить с Вами эти вопросы».
Путин также отметил, что несмотря на то, что президенты двух стран регулярно встречаются и разговаривают по телефону, но, тем не менее, всегда есть что обсуждать, имея в виду особый характер отношений между Россией и Арменией, имея в виду присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу и полноформатное участие в другой интеграционной структуре – ОДКБ.