Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ԵԽԽՎ հանձնաժողովներից մեկի ընդունած որոշումը ոչ մի քաղաքական հետեւանք չի ունենա։ Այդ մասին նոյեմբերի 5-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է իշխող ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային մշտական հանձնաժողովի անդամ Խոսրով Հարությունյանը։
Նրա համոզմամբ, դա ընդամենը փաստաթուղթ կլինի, որը Ադրբեջանը կկարողանա վկայակոչել։ «Միջազգային կառույցները շատ լավ հասկանում են, թե ում գրպանն է գնում խավիարի փողը։ Եվրոպայի խորհուրդը մանդատ չունի քաղաքական հարցերով զբաղվելու. դա մարդու իրավունքների ինստիտուտ է։ ԵԽԽՎ քաղաքական հանձնաժողովը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետապնդումների, մարդու իրավունքների ակնհայտ խախտումների մասին խոսելու փոխարեն, խոսում է ղարաբաղյան հարցի մասին։ Թող նայեն, թե Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավուքների առումով ինչ վիճակ է», -նշել է Հարությունյանը։
Եթե Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը բարձր մակարդակում լիներ, հիշեցրել է պատգամավորը, ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) չէր հրաժարվի դիտորդներ ուղարկել այդ երկրում տեղի ունեցած ընտրությունները դիտարկելու համար։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 4-ին Փարիզում ԵԽԽՎ-ի քաղաքական եւ ժողովրդավարության հարցերով հանձնաժողովի նիստին հայկական կողմերի համար անընդունելի որոշում է ընդունվել, որը կոչվում է «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում»։ Զեկույցը կներկայացվի 2016-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի ձմեռային նստաշրջանի քննարկմանը։

Доклад по Нагорному Карабаху, принятый в одном из комитетов Парламентской ассамблеи Совета Европы, не будет иметь никаких политических последствий. Об этом заявил журналистам 5 ноября депутат Национального Собрания от правящей Республиканской партии Армении, член постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Хосров Арутюнян.
По его убеждению, это всего лишь будет документом, на который может ссылаться Азербайджан. «Международные структуры очень хорошо понимают, в чей карман идут деньги от икры. У Совета Европы нет мандата, чтобы заниматься политическими вопросами, это – институт по правам человека. Политический комитет Парламентской ассамблеи Совета Европы, вместо того, чтобы говорить о преследовании представителей СМИ, очевидных нарушениях прав человека, говорит о карабахском вопросе. Пусть посмотрят на ситуацию с правами человека в Нагорном Карабахе», - отметил Арутюнян. Если бы в Азербайджане ситуация с правами человека была на высоком уровне, напомнил депутат, Бюро по демократическим институтам и правам человека БДИПЧ/ОБСЕ не отказалось бы наблюдать за парламентскими выборами в этой стране.
Напомним, что на заседании комитета ПАСЕ по политическим вопросам и демократии в Париже 4 ноября был принят неприемлемый для армянских сторон доклад британского депутата Роберта Уолтера под названием «Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана». Доклад будет представлен на обсуждение в ходе зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы в 2016 году.