Հայաստանում ցանկանում են թույլ տալ արտասահմանյան ձեռնարկությունների «վերաբնակեցումը»: Քաղաքացիական օրենսգրքում համապատասխան լրացումների օրինագիծը՝ կից օրինագծերի հետ միասին նոյեմբեր 14-ին Ազգային ժողով է ներկայացրել տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը:
«Վերաբնակեցումը» ընկերությունների համար անունը եւ դրամական միջոցները պահպանելով՝ մեկ այլ երկրում փակվելու եւ ռեզիդենտ կազմակերպության իրավունքներով Հայաստան տեղափոխվելու հնարավորություն է: Արդյոք ընկերությունները կկարողանա՞ն այլ երկրներից վերաբնակեցվել՝ կախված կլինի հենց նրա օրենսդրությունից: Որոշ երկրներում փակվելն արգելված է առանց հարկային պարտքերը մարելու, որոշ երկրներում թույլատրվում է մարելու ժամանակացույց կազմել:
«Ամեն ինչ կախված է կոնկրետ երկրի օրենքներից: Բայց մենք մեր կողմից ցանկանում ենք արտասահմանյան ընկերություններին այդպիսի հնարավորություն տալ»,- նշեց Կարայանը:

YEREVAN. –Armenia wishes to permit foreign enterprises to “resettle” in the country.
The Minister of Economic Development and Investment, Suren Karayan, on Monday introduced the bill on making the relevant additions—together with the attached drafts—to the Civil Code, to the National Assembly.
As per Karayan, this “resettlement” is an opportunity for foreign companies to close down in another country and relocate to Armenia, but keeping their names and funds and enjoying the rights of a resident organization.
The minister added, however, that whether such enterprises will be able to “resettle” in Armenia from other countries will depend on the laws of these countries.
“But we [Armenia], for our part, wish to give such an opportunity to foreign companies,” added Suren Karayan.