ՀՀ կառավարությունը լուծարել է ընկերությունը, որը կառավարում էր պետական էներգետիկ ձեռնարկությունների պարտքերը։ «Հայգազարդ» ՓԲԸ–ն լուծարելու մասին որոշումն ընդունվել է դեկտեմբերի 22 կառավարության նիստում։
«Հայգազարդը» ստեղծվել էր 1990-ական թվականների վերջում մարզային գազային ընկերությունների պարտքերի կառավարման համար, որոնք միավորված էին «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունում։ Ավելի ուշ «Հայգազարդին» էին վերագրվում նաեւ այլ պետական հաստատությունների պարտքերը, որոնք հանվում էին սեփականաշնորհման։
Ի թիվս այլ գործարքների՝ «Հայգազարդով» էր իրականացվել «Նաիրիտի» բաժնեմասերի 90 տոկոսի վաճառքը Rhinoville Property Ltd ֆանտոմային ընկերությանը։
Հաջորդ տարիներին այդ ընկերության միջոցով պետությունը մարում էր իր հաստատությունների վարկային պարտքերը։ Հիմա կառավարությունը պնդում է, որ այդ պարտքերը գրեթե ամբողջովին մարվել են։

Правительство Армении упразднило компанию, ведавшую долгами государственных энергетических предприятий – ЗАО «Армгазпром». Постановление об этом принято на заседании Правительства 22 декабря.
«Армгазпром» был создан в конце 90-ых для управления долгами областных газовых компаний, которые были объединены в компанию «АрмРосгазпром». Позднее на «Армгазпром» списывались долги и других государственных предприятий, которые выставлялись на полную или частичную приватизацию.
Среди прочего, через «Армгазпром» была осуществлена сделка по продаже 90% акций химзавода «Наирит» фантомной компании «Rhinoville Property Ltd», набравшей долг в $70 млн.
В последующие годы через эту компанию государство погашало кредиторские долги своих предприятий и взыскивало дебиторские. Теперь, по утверждению Правительства, с этими долгами удалось разобраться практически полностью.