ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 22-ին հաստատել է Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի աշխատակազմը։ Կոմիտեն կունենա նախագահ, փոխնախագահ եւ 3 վարչություն՝ զբոսաշրջության քաղաքականության, միջազգային համագործակցության, մարքեթինգի ու զարգացման։
Նշենք, որ վերջին 3 ամսում վարչապետի հանձնարարականով նախարարները մրցակցում են, թե ով ավելի շատ կկրճատի իր գերատեսչության աշխատակազմը՝ բյուջետային ծախսերի կրճատման համար։ Այդուհանդերձ կառավարությունը որոշեց ստեղծել Զբոսաշրջության պետական կոմիտե, թեպետ Տնտեսական զարգացման նախարարությունը վաղուց է համակարգում զբոսաշրջությունը, ընդ որում, գործող աշխատակազմի ուժերով։
Եվս մեկ նախագիծ է ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ստեղծումը, որի խնդիրն է նպաստել Հայաստանի երկարաժամկետ զարգացմանը։ Նշենք, սակայն, որ այդ նպատակով արդեն գործում է 3 գերատեսչություն՝ Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունը, Միջազգային տնտեսական ինտեգրացիայի եւ բարեփոխումների նախարարությունը եւ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը։

Утверждён аппарат Госкомитета по туризму Минэкономразвития и инвестиций Армении. Постановление об этом принято на заседании Правительства 22 декабря. Комитет будет состоять из председателя, его зама и 3 управлений: политики туризма, международного сотрудничества, маркетинга и продвижения.
Заметим, что последние 3 месяца, по следам поручения премьер-министра, министры соперничают друг с  другом в том, кто больше сократит свой аппарат – под предлогом сокращения бюджетных расходов. Тем не менее, Правительство приняло решение создать Госкомитет по туризму – хотя Минэкономразвития давно координирует туризм, причём силами действующего аппарата.
Ещё один проект – создание Центра стратегических инициатив, с задачей содействовать долгосрочному развитию Армении. Заметим, однако, что с этой целью уже действуют сразу три ведомства: Министерство экономического развития и инвестиций, Министерство международной экономической интеграции и реформ, Фонд развития Армении.