Հայաստանին ավելի խոշոր բանկեր են պետք, որոնք ելք ունեն միջազգային շուկաներ։ Այս մասին հունվարի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է տնտեսագետ, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը։
Նրա խոսքով, այդ դեպքում այդ շուկաներում հնարավոր կլինի ավելի էժան ֆինանսներ ներգրավել՝ թե արժեթղթերի թողարկմամբ, թե վարկերով։ 2015-16 թթ․ ԿԲ պահանջով բանկերը ավելացրել են իրենց կանոնադրական կապիտալը (պահանջվող նվազագույնը ավելացվել է 5-ից 30 մլրդ դրամի)։ Բայց դա այն ծավալը չէ, որի հետ կարելի է գրավիչ դառնալ արտաքին շուկաներում։ «90-ականներին մեր բանկային համակարգը ամենազարգացածն էր Հարավային Կովկասում։ Հիմա Վրաստանում արդեն խոշոր բանկեր են ձեւավորվել, որոնք ներկայացված են արտաքին շուկաներում։Իսկ մենք հակառակը, հետ ենք մնացել»,-ասաց Ասատրյանը։

YEREVAN. – Armenia needs larger banks with access to international markets, former chairman of the Central Bank of Armenia Bagrat Asatryan said.
In 2015-16 the banks increased the authorized capital at the request of the Central Bank: the minimum required increased from 5 to 30 billion drams. However, this is not the volume which can be attractive in foreign markets.
“In the 90s our banking system was the most developed in the South Caucasus. Now, big banks that are represented on foreign capital markets are working in Georgia. Armenia lags behind,” he said.