Հայաստանին ավելի խոշոր բանկեր են պետք, որոնք ելք ունեն միջազգային շուկաներ։ Այս մասին հունվարի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է տնտեսագետ, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի օրոք ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը։
Նրա խոսքով, այդ դեպքում այդ շուկաներում հնարավոր կլինի ավելի էժան ֆինանսներ ներգրավել՝ թե արժեթղթերի թողարկմամբ, թե վարկերով։ 2015-16 թթ․ ԿԲ պահանջով բանկերը ավելացրել են իրենց կանոնադրական կապիտալը (պահանջվող նվազագույնը ավելացվել է 5-ից 30 մլրդ դրամի)։ Բայց դա այն ծավալը չէ, որի հետ կարելի է գրավիչ դառնալ արտաքին շուկաներում։ «90-ականներին մեր բանկային համակարգը ամենազարգացածն էր Հարավային Կովկասում։ Հիմա Վրաստանում արդեն խոշոր բանկեր են ձեւավորվել, որոնք ներկայացված են արտաքին շուկաներում։Իսկ մենք հակառակը, հետ ենք մնացել»,-ասաց Ասատրյանը։

В Армении нужны более крупные банки с выходом на международные рынки. Об этом заявил на встрече с журналистами 30 января экономист, экс-председатель Центробанка Армении времен правления Левона Тер-Петросяна Баграт Асатрян.
По его словам, в таком случае с этих рынков можно будет привлечь более дешёвые финансы – как выпуском ценных бумаг, так и займами. В 2015 – 16 гг. по требованию Центробанка банки увеличили свой уставной капитал (требуемый минимум увеличен с 5 до 30 млрд. драмов). Но и это не тот объём, с которым можно стать привлекательным на внешних рынках. «В 90-ые годы наша банковская система была самой развитой на Южном Кавказе. Теперь в Грузии уже сформировались крупные банки, которые представлены на внешних рынках капитала. А мы, напротив, отстали», - сказал Асатрян.