Վաշինգթոնի եւ նրա արվարձանների բնակիչներն արդեն այս աշնանը կկարողանան պրոֆեսիոնալ պիցցա պատրաստել սովորել՝ ընդունվելով Բելթսվիլում  (Մերիլենդ նահանգ) բացվող Պիցցայի համալսարան: Կրթական հաստատության կայքում տեղադրված տեղեկատվության համաձայն, արդեն սկսվել է խմբերի կազմումը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
ԱՄՆ-ի առաջին համալսարանը, որտեղ կարելի է պիցցայի պատրաստման վարպետ դառնալ, որոշել է բացել ձեռնարկատեր Ֆրանչեսկո Մարան, որն արդեն 10 տարուց ավել Վաշինգթոնում եւ նրա մերձակայքում զբաղվում է ռեստորանների համար պիցցայի պատրաստման համար վառարանների կառուցմամբ:  Ժամանակի ընթացքում բացի ռեստորաններում ճիշտ վառարանների տեղադրումից, Մարան ցանկացավ նաեւ մարդկանց սովորեցնել ճիշտ պիցցա պատրաստել: Այդ ժամանակ նա որոշեց գաղափարն իրականացնելու համար բարձրագույն ուսումնական հաստատություն հիմնել:
«ԱՄՆ-ում կա 70 հազար պիցցերիա: Ընդհանուր առմամբ վաճառքից նրանց եկամուտը կազմում է 40 մլրդ դոլար: Մեկ վայրկյանում մենք մոտավորապես ուտում ենք 350 կտոր պիցցա», -ասել է Մարան:
«Բայց դրա հետ մեկտեղ չկա մի դպրոց, որտեղ պիցցա պատրաստել կսովորեցնեին», - USA Today-ին ասել է նա:
Պիցցայի համալսարանի կայքում նշվում է, որ բոլոր ցանկացողները կարող են գրանցվել մեկօրյա կամ երեքօրյա դասընթացներին, որոնց ընթացքում նրանց կներկայացվեն ինչպես տեսական գիտելիքներ, այնպես էլ վարպետության դասեր եւ սեմինարներ, որոնց ընթացքում ուսանողները խոհարարների գլխավորությամբ պատրաստում են իտալական ուտեստը: Դասընթացների ավարտին ուսանողները վկայական կստանան, որը հաստատում է ձեռք բերված հմտությունները:

Жители Вашингтона и его пригородов уже этой осенью смогут научиться профессионально готовить пиццу, «поступив» в открывающийся в Белтсвилле (штат Мэриленд) Университет пиццы. Согласно изложенным на сайте учебного заведения сведениям, набор в группы уже начался, передает ТАСС.
Первый в США университет, в котором можно выучиться на мастера приготовления пиццы, решил открыть предприниматель Франческо Марра, который уже более десяти лет занимается в Вашингтоне и его пригородах строительством печей для выпечки этого итальянского блюда в ресторанах. Со временем, помимо установки правильных печей в рестораны, Марре захотелось также учить людей правильному приготовлению пиццы. Тогда он решил основать «высшее учебное заведение», чтобы реализовать свою идею.
«В Соединенных Штатах открыты 70 тыс. пиццерий. В общей сложности их выручка от продаж составляет $40 млрд. Мы едим примерно 350 кусочков пиццы в секунду», - привел несколько фактов Марра. «Но при всем при этом не существует ни одной школы, где бы учили готовить пиццу», - сообщил он в интервью местному подразделению газеты USA Today.
Как отмечается на сайте Университета пиццы, все желающие могут записаться на однодневные или трехдневные курсы, предполагающие как теоретические занятия, так и мастер-классы и семинары, на которых «студенты» сами готовят итальянское блюдо под руководством опытных поваров. По итогам завершения курса учащиеся получают сертификат, который подтверждает полученный навык.