Չորեքշաբթի Սլովակիայում զորավարժությունների ժամանակ վիրավորվել են ամերիկացի երեք զինծառայողներ: Այս մասին հայտնել է երկրի պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Դանա Ցապակովան, փոխանցում է «Սլովակյան ռադիոն»:
«ԱՄՆ երեք զինծառայողներ են վիրավորվել Սլովակիայում անցկացվող զորավարժության ժամանակ Abrams տանկի վթարի հետեւանքով,- նշել է նա: - Ամերիկացի երկու զինվորներ ծանր վնասվածքներ են ստացել, մեկը՝ միջին ծանրության»:
Տուժածների թվում է կին զինծառայող: Վիրավորնբերին տեղափոխել են տեղական հիվանդանոցներ: Մամուլի քարտուղարն այլ մանրամասներ չի հայտնել:
«Սլովակյան ռադիոյի» տեղեկություններով՝ Սլովակիայի արեւելքում անցկացվում են այս տարի խոշորագույն՝ Slovak Shield 2018 միջազգային զորավարժությունները՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների ստորաբաժանումների մասնակցությամբ: Դրանց մասնակցում են ԱՄՆ ԶՈՒ եւ Վիշեգրադյան խմբի երկրների (Սլովակիա, Չեխիա, Հունգարիա եւ Լեհաստան) զինծառայողներ: Սլովական բանակը ներկայացված է 1500 զինվորներով:

Три американских военнослужащих получили в среду ранения во время учений в Словакии. Об этом сообщила пресс-секретарь министерства обороны республики Дана Цапакова, информировало «Словацкое радио».
«Трое военнослужащих ВС США ранены при аварии танка Abrams в ходе учений в Словакии, - отметила она. - Два американских солдата получили тяжелые ранения, один - средней степени тяжести».
Среди пострадавших находится женщина-военнослужащая. Раненые доставлены в местные больницы. Других подробностей пресс-секретарь не сообщила, передает ТАСС
Согласно «Словацкому радио», на востоке Словакии проходит крупнейшие в этом году в республике международные учения с участием подразделений государств - членов НАТО Slovak Shield 2018. В них задействованы военнослужащие ВС США и стран Вишеградской группы (Словакия, Чехия, Венгрия и Польша). Словацкая армия представлена 1500 солдатами.