Թուրքիան սաուդցի լրագրող Ջամալ Խաշոգջիի սպանության համար միջազգային հետաքննության անհրաժեշտություն չի տեսնում: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Վիեննայի կոնվենցիայի համաձայն (դիվանագիտական հարաբերությունների), հյուպատոսության տարածքը գտնվում է Սաուդյան Արաբիայի իրավասության ներքո: Սակայն նույն կոնվենցիայով, այն գտնվում է Թուրքիայի սահմաններում, հետեւաբար, հետաքննությունը պետք է իրականացվի թուրքական օրենսդրության համաձայն, եւ մեր նախագահը արդեն ասել է այդ մասին:
Բայց այս գործը պետք չէ միջազգային հետաքննության հասցնել եւ նման մտադրություն չկա: Այն պետք է կատարվի եւ իրականացվում է թուրքական օրենսդրությամբ», - ասել է Չավուշօղլուն:
Նա հավելել է, որ սաուդյան կողմին ուղղված Թուրքիայի որոշ հարցեր դեռւես անպատասխան են մնացել:
«Մարմինը դեռ չի գտնվել: Եթե դուք ընդունում եք սպանությունը, ինչու՞ չեք ասում, թե որտեղ է մարմինը: Այստեղ ոչ միայն քրեական, այլեւ մարդասիրական հարց կա՝ չէ որ ընտանիքը սպասում է», — ասել  է նա:

Турция не видит необходимости в международном расследовании убийства оппозиционного саудовского журналиста Джамаля Хашагджи. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу, передает  РИА Новости
«Согласно Венской конвенции (о дипломатических сношениях), территория генконсульства относится к юрисдикции Саудовской Аравии. Но по этой же конвенции, оно расположено в пределах Турции, поэтому расследование должно проходить по турецкому законодательству, и наш президент это уже выразил. Но нет необходимости выносить это дело на международное расследование, и намерения такого нет. Оно должно вестись и ведется по турецкому законодательству», — сказал Чавушоглу .
Он добавил, что у Турции есть пока остающиеся без ответа вопросы к саудовской стороне.
«Еще не найдено его тело. Если вы признаете убийство, почему не говорите, где тело? Тут не только криминальный, но и гуманитарный аспект – ведь семья ждет», — сказал турецкий политик.