Հայաստանում կներդրվի վիրտուալ ֆիսքալ գործարքների գաղափարը: Այս մասին ապրիլի 7-ին ԱԺ-ում Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում 2019 թվականի Կառավարության ծրագրի իրականացման ընթացքի մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ այնտեղ կներառվեն նաեւ ՀԴՄ սարքերը: Նա նշեց, որ վիրտուալ ՀԴՄ սարքերի կիրառումը նախատեսում է նաեւ ՀԴՄ էլեկտրոնային անդորրագրերի կիրառում: «Առուվաճառքի գործարքները փաստաթղթավորվելու են ցանցում, որտեղ հնարավոր կլինի հետեւել առեւտրի գործընթացին»,- պարզաբանեց Պողոսյանը:

В Армении будет внедрена идея виртуальных фискальных операций. Об этом в Национальном Собрании Армении на заседании постоянной парламентской Комиссии по экономическим вопросам в ходе обсуждения доклада о ходе реализации программы Правительства на 2019 год заявил 7 апреля заместитель министра финансов Арман Погосян.
Туда же, по словам чиновника, будут включены и контрольно-кассовые аппараты. Он отметил, что применение виртуальных контрольно-кассовых аппаратов подразумевает и применение электронных чеков ККА. «Операции по купле-продаже будут документироваться в сети, где станет возможным отслеживать процесс торговли», - пояснил Погосян.