ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը այսօր պատասխան գրություն է ուղարկել 2016թ. ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված հատուկ քննիչ հանձնաժողովին, որում ասված է.
Հարգելի՛ պարոն Քոչարյան,
Ս.թ. ապրիլի 8-ին ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակ ուղարկված Ձեր թիվ ԱԺՀ.2/2514 գրության մեջ պարզորոշ ներկայացված չէ հանձնաժողովի դիրքորոշումը` ի պատասխան գրասենյակի հարցադրումների:
Մասնավորապես, հասկանալի չէ, թե բավարարվե՞լ է արդյոք ՀՀ երրորդ նախագահի առաջադրած պայմանը` հանձնաժողովի լսումներին ներկայանալու միայն իր մասնակցությամբ նիստի ձայնագրությունը (կամ տեսաձայնագրությունը) ստանալու դեպքում:
Եթե նիստի ընթացքում հանձնաժողովը պատրաստվում է ՀՀ երրորդ նախագահին հայտնել պետական եւ ծառայողական գաղտնիք կազմող` նախագահին անհայտ տեղեկություններ, ապա, ղեկավարվելով «Պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետով, Սերժ Սարգսյանը դեմ է դրան եւ առաջարկում է նման տեղեկություններ չհայտնել:
Իսկ եթե խոսքը վերաբերում է պետական եւ ծառայողական գաղտնիք կազմող այնպիսի տեղեկությունների, որոնց ՀՀ երրորդ նախագահը տիրապետում է ի պաշտոնե, ապա «Պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիման վրա արդեն իսկ առկա է դրանք չհրապարակելու պարտավորություն` անկախ հանձնաժողովի նիստում դրանք հրապարակելուց կամ չհրապարակելուց:
Ելնելով վերոհիշյալից` ակնկալում ենք հանձնաժողովի հստակ դիրքորոշումը` տրամադրվելո՞ւ է արդյոք ՀՀ երրորդ նախագահին` նրա կողմից հանձնաժողովի նիստում հնչեցված հայտարարությունների եւ պատասխանների տեսաձայնագրությունը:
Ձեր պատասխանից է կախված նիստին մասնակցելու` նախագահ Սարգսյանի որոշումը, ինչի մասին ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը իր նախորդ գրությամբ տեղեկացրել էր:
Խնդրում ենք նաեւ պարզաբանել, թե ՀՀ օրենսդրության որոշակիորեն ո՞ր նորմերից է բխում հանձնաժողովի նիստին պաշտոնաթող նախագահի չներկայանալու դեպում հանձնաժողովին գրավոր հիմնավորումներ ներկայացնելու Ձեր խնդրանքը:

Офис третьего президента Армении направил сегодня ответное письмо специальной следственной комиссии, созданной для изучения обстоятельств развернувшихся в апреле 2016 г. военных действий.
В адресованном главе комиссии Андранику Кочаряну письме отмечается, что в письме самого Кочаряна не указана четко позиция комиссии по вопросу, представленному офисом экс-президента.
«В частности, непонятно, удовлетворено ли условие, выдвинутое третьим президентом РА, касательно получения аудиозаписи (или видеозаписи) заседания с его участием.
Если в ходе заседания комиссия собирается сообщить третьему президенту Армении сведения, составляющие государственную и служебную тайну, то, руководствуясь пунктом «а» части 1 статьи 20 Закона РА «О государственной и служебной тайне», Серж Саргсян против этого и предлагает не сообщать подобных сведений.
Если же речь идет о сведениях, составляющих государственную и служебную тайну, которыми владеет третий президент РА по долгу службы, то на основании части 2 статьи 22 Закона РА «О государственной и служебной тайне» уже имеется обязательство не разглашать их, независимо от их опубликования или не опубликования на заседании комиссии.
Исходя из вышесказанного, ожидаем четкой позиции комиссии, будет ли предоставлена видеозапись заявлений и ответов, озвученных им на заседании комиссии.
От вашего ответа зависит решение президента Саргсяна об участии в заседании, о чем офис третьего президента РА уведомил в своем предыдущем письме.
Просим также пояснить, исходя из каких норм законодательства РА вытекает ваша просьба представить комиссии письменные обоснования в случае неявки на заседание комиссии президента в отставке», - говорится в письме.