Վրաստանում կորոնավիրուսով հիվանդացել է 496 մարդ, եւս 5000 մարդ կարանտինում է, երկիրը վարակից մահացության մակարդակով ամենացածր ցուցանիշն ունի Եվրոպայում, ինչը կարգապահ աշխատանքի արդյունք է: Այս մասին ապրիլի 27-ին տարածաշրջանում կորոնավիրուսի ազդեցության վերաբերյալ քննարկման շրջանակներում հայտարարեց Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը:
Նրա խոսքերով՝ ընդհանուր առմամբ, ձեռնարկված միջոցառումները հանգեցրել են նրան, որ երկրում ապրիլի 27-ից 2 շաբաթվա ընթացքում սահմանափակումներն աստիճանաբար կհանվեն, սակայն իրավիճակից կախված՝ կարող են նորից մտցվել։
Դեսպանը կոչ արեց Հայաստանից Վրաստան ուղեւորություններ չպլանավորել, այդ թվում՝ բժշկական ծառայություններ ստանալու համար, քանի որ երկիր մուտքը խստորեն սահմանափակված է։
Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանի խոսքերով՝ երկրում մինչ այժմ անցկացվել է 12 000 թեսթ, որն ավելի քիչ է, քան Հայաստանում, այդ պատճառով վարակվածների լրացուցիչ թեսթավորումներն այնտեղ ավելի շատ կարող են լինել, քան այժմ է։
Ինչ վերաբերում է ներքաղաքական իրավիճակին, Մելիքյանը պարզաբանեց, որ ընդդիմությունն ու իշխանությունները ստորագրել են հուշագիր՝ ներկա պայմաններում միասին աշխատելու պատրաստակամության մասին: «Ընդհանուր առմամբ, իշխանությունների ձեռնարկած սոցիալ-տնտեսական միջոցառումները բարձրացրել են նրանց վարկանիշը: Բացառված չէ, որ երկիրը տարվա ընթացքում մի քանի միլիարդ դոլար եւս ստանա»,- հավելեց նա:
Փորձագետը ընդգծեց, որ եկեղեցին չի հնազանդվել պետական իշխանությունների կոչերին եւ չի սահմանափակել այցերը Զատկի տոներին:

В Грузии 496 человек заболели коронавирусом и еще 5 тыс. находятся на карантине, страна по уровню смертности от инфекции имеет самые низкие показатели в Европе, что является следствием дисциплинированной работы. Об этом в рамках обсуждения на тему воздействия коронавируса на регион 27 апреля заявил чрезвычайный и полномочный посол Армении в Грузии Рубен Садоян.
По его словам, в целом принятые меры привели к тому, что ограничения в стране с 27 апреля в течение 2 недель будут постепенно сниматься, однако в зависимости от ситуации могут вновь быть введены.
Посол призвал не планировать поездки из Армении в Грузию, в том числе для получения медицинских услуг, так как въезд в страну строго ограничен.
По мнению же эксперта по вопросам Грузии Джонни Меликяна, в стране до сих пор было проведено 12 тыс. тестов, что меньше, чем в Армении, поэтому при проведении дополнительного тестирования инфицированных там может быть больше, чем сейчас.
Что касается внутриполитической ситуации, то Меликян пояснил, что оппозиция и власти подписали меморандум о готовности работать сообща в сложившихся условиях. «В целом принятые властями социально-экономические меры повысили их рейтинг. Не исключено, что страна получит еще несколько миллиардов долларов в течение года»,- добавил он.
Эксперт подчеркнул, что церковь не стала подчиняться призывам государственных властей и не ограничила посещения на Пасху.