ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն հինգշաբթի օրը կքննարկեն Իրանի դեմ պատժամիջոցները վերադարձնելու ԱՄՆ մտադրությունը: Այս մասին չորեքշաբթի օրը ճեպազրույցում հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Նրա խոսքերով՝ «հանդիպումը տեղի կունենա հինգշաբթի կեսօրին՝ գլխավոր քարտուղարի անձնական նստավայրում»:
Դիվանագիտական աղբյուրները ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են, որ բանակցությունները վերաբերելու են Իրանի դեմ ՄԱԿ-ի պատժամիջոցները վերադարձնելու պրոցեդուրան սկսելու Վաշինգտոնի մտադրությանը:
Գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը նաեւ նշել է, որ Իրանի դեմ պատժամիջոցները վերադարձնելու ԱՄՆ-ի հայցի օրինականության վերաբերյալ որոշումը պետք է կայացնեն ՄԱԿ անդամ երկրները, այլ ոչ թե գլխավոր քարտուղարը:

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш и госсекретарь Майкл Помпео обсудят в четверг намерение США вернуть санкции в отношении Ирана. Об этом сообщил в среду на брифинге официальный представитель генсека ООН Стефан Дюжаррик, передает ТАСС
По его словам, «встреча пройдет в четверг днем в личной резиденции генерального секретаря».
Как сообщили ТАСС дипломатические источники, переговоры будут касаться намерения Вашингтона запустить процедуру возвращения санкций ООН в отношении Ирана.
Представитель генсека также отметил, что решение о законности запроса США о возвращении санкций против Ирана должны принимать страны-члены ООН, а не генсек.