Գերմանիան եւ Ֆրանսիան առաջարկել են բժշկական օգնություն ցուցաբերել ռուս քաղաքական գործիչ Ալեքսանդր Նավալնուն, հայտնում է Reuters-ը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել են, որ իրենք խորապես մտահոգված են նրանով, ինչ կատարվում է Նավալնու հետ:
«Այս պահին մեր ունեցած լուրերը տագնապալի են: Մենք կշարունակենք ուշադիր հետեւել իրավիճակին»,- ասել է նա բանակցություններից հետո Մերկելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում: «Մենք պատրաստ ենք ամեն անհրաժեշտ օգնությունը ցուցաբերել Ալեքսանդր Նավալնուն եւ նրա մերձավորներին՝ առողջապահության, ապաստանի եւ պաշտպանության առումով»,- ասել է Մակրոնը: «Հուսով եմ, որ նրան կարելի է փրկել»:
Մերկելը հայտարարել է, որ Գերմանիան պատրաստ է իր հիվանդանոցներում բուժել Նավալնուն, բայց նրա շրջապատի կողմից դեռ նման խնդրանք չի ստացել: «Հուսով եմ, որ նա արագ կապաքինվի, եւ եթե խնդրեն, մենք նրան կտրամադրենք բժշկական օգնություն, այդ թվում՝ գերմանական հիվանդանոցներում: Բայց խնդրանքը պետք է գա այնտեղից»,- ասել է նա:
«Կարեւոր է, որպեսզի այս ամբողջ իրավիճակը արագ պարզաբանվի: Մենք պնդում ենք դա, քանի որ այն, ինչ լսել ենք մինչ այժմ, շատ անբարենպաստ է: Դա պետք է արվի շատ թափանցիկ»,- ասել է Մերկելը:
Ավելի վաղ ինքնաթիռը, որով Նավալնին թռչում էր Տոմսկից Մոսկվա, շտապ վայրէջք էր կատարել Օմսկում այն պատճառով, որ ընդդիմադիր գործիչն իրեն վատ էր զգացել: Նա հոսպիտալացվել էր շտապօգնության թիվ 1 հիվանդանոց, իսկ մարզային առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ հիվանդը գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում: ԿՊՀ-ի մամուլի քարտուղար Կիրա Յարմիշը նախկինում ենթադրել էր, որ Նավալնու մոտ տոքսիկ թունավորում է։ Նրա տվյալներով՝ բլոգերը կոմայի մեջ է:

Германия и Франция предложили оказать медицинскую помощь российскому политику  Александру Навальному, передает Reuters.
Президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Ангела Меркель заявили, что они глубоко обеспокоены тем, что происходит с Навальным.
«Новости, которые у нас есть в этот час, вызывают  тревогу. Мы продолжим внимательно следить за ситуацией», - сказал он на совместной пресс-конференции с Меркель после их переговоров. «Мы готовы оказать всю необходимую помощь Александру Навальному и его близким в плане здравоохранения, убежища и защиты», - сказал Макрон. «Я надеюсь, что его можно спасти».
Меркель заявила, что Германия готова лечить Навального в своих больницах, но еще не получила такой просьбы от окружения Навального. «Я надеюсь, что он быстро поправится, и, если попросят, мы предоставим ему медицинскую помощь, в том числе и в немецких больницах. Но запрос должен исходить оттуда», - отметила она.
«Важно, чтобы вся эта ситуация прояснилась быстро. Мы настаиваем на этом, потому что то, что мы слышали до сих пор, очень неблагоприятно. Это должно быть сделано очень прозрачно», - сказала Меркель.
Самолет, на котором Навальный летел из Томска в Москву, экстренно сел в Омске из-за того, что оппозиционеру стало плохо. Он был госпитализирован в больницу скорой медицинской помощи №1, в региональном минздраве сообщили, что пациент находится в реанимации. Пресс-секретарь ФБК Кира Ярмыш ранее предположила, что у Навального токсическое отравление, по ее данным, блогер находится в коме.