Թուրքիայի վերաբերմունքը Իսրայելի եւ ԱՄԷ-ի միջեւ վերջերս կնքված դիվանագիտական համաձայնագրի շուրջ թույլ է տալիս պատկերացնել, թե ով է Ամերիկայի իրական դաշնակիցը, գրում է Ամերիկայի ազգային անվտանգության եվրոպական ինստիտուտի (JINSA) գործադիր տնօրեն եւ նախագահ Մայքլ Մակովսկին, հաղորդում է Newsweek-ը։
«ԱՄԷ-ի եւ Իսրայելի միջեւ գործարքը ոչ միայն առաջ է տանում ԱՄՆ-ի շահերն ու արժեքները, սակայն նաեւ առաջարկում է հազվադեպ պարզաբանում այն մասին, թե ով է Ամերիկայի դաշնակիցը, իսկ ով՝ ոչ եւ արժանի չէ լինել դաշնակից»,-գրել է Պենտագոնի նախկին պաշտոնյան։
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է խզել դիվանագիտական հարաբերությունները Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ, երբ հայտարարվել էր ԱՄԷ-ի եւ Իսրայելի միջու հարաբերությունները կարգավորելու համաձայնագրի մասին։
Մակովսկին համարում է, որ Էրդողանի պատասխանը պետք է մտահոգի ԱՄՆ-ին, որը բոլոր երեք տարածաշրջանային դերակատարների՝ Թուրքիայի, Իսրայելի եւ ԱՄԷ-ի դաշնակիցն է։
JINSA-ի նախագահը բազմաթիվ դեպքեր է հիշատակել, երբ Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը հակասել է ԱՄՆ-ի եւ Իսրայելի շահերին՝ ներառյալ «Մուսուլման եղբայրները», Սիրիայի ջիհադիստների զինումն ու պաշտպանությունը եւ Թուրքիայի տարածքն օգտագործելու թույլտվությունը, ԱՄՆ-ի փորձերի կանխարգելումը «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում թուրքական ռազմաբազաներն օգտագործելու հարցում, ԱՄՆ-ի կողմից աջակցություն ստացող քուրդ ուժերի վրա հարձակումը, եւ Իսրայելի հասցեին Էրդողանի սպառնալիքների եւ հռետորաբանության պատմությունը։
«Այդ ցանկն ու, հատկապես, Թուրքիայի կողմից ռուսական Ս-400 հրթիռների ձեռքբերումը ստիպում է ամերիկացի քաղաքական գործիչներին էլ ավելի խուսափել Էրդողանից»,-նշել է Մակովսկին։
«Այնուամենայնիվ, Էրդողանի՝ որպես ոչ հուսալի դաշնակցի նկատմամբ վերաբերմունքը պահպանվում է։ Թուրքիան համարվում է ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ տեղակայում է երկրում ԱՄՆ-ի կարեւոր ռազմաբազա»,-գրել է ՄԱկովսկին։
Մակովսկին առաջարկել է Միացյալ Նահանգներին հրաժարվել «հին սովորությունից» եւ խոստովանել, որ Թուրքիան «ԱՄՆ-ի դաշնակից չէ», եւ համագործակցել միայն այն դեպքում, երբ Թուրքիայի եւ Ամերիկայի շահերը համընկնում են, ինչպես նաեւ ջանքեր գործադրել Թուրքիայի ազդեցությունը զսպելու համար։
Նա նաեւ խորհուրդ է տվել Վաշինգտոնին ամրապնդել կապերը Սիրիայի քրդերի եւ գեներալ Խալիֆա Խաֆթարի ղեկավարած Լիբիայի ազգային բանակի հետ, որը պայքարում է ընդդեմ Թուրքիայի կողմից աջակցություն ստացող իսլամական կառավարության մայրաքաղաք Տրիպոլիում։ Առ այսօր Միացյալ Նահանգները ունեցել են երկրորդական դեր Լիբիայի հակամարտությունում։
Մակովսկին նաեւ առաջարկել է Վաշինգտոնին տեղափոխել ԱՄՆ-ի ռազմական ստորաբաժանուներն Արեւելյան Միջերկրածովյան շրջան, որպեսզի հնարավոր լինի սատարել Հունաստանին Թուրքիայի հետ իր վերջին տարածքային կոնֆլիկտի հարցում։ Մակովսկին նաեւ կոչ է արել ԱՄՆ-ին վճռական կերպով աջակցել թուրք ժողովրդին՝ «հույս հայտնելով թուրք-ամերիկյան գործընկերության վերականգնման հարցում»։

Отношение Турции к недавнему дипломатическому соглашению между Израилем и Объединенными Арабскими Эмиратами дает представление о том, кто являются настоящими союзниками Америки, пишет Майкл Маковски, президент и генеральный директор Еврейского института национальной безопасности Америки (JINSA), в Newsweek.
«Сделка между ОАЭ и Израилем не только продвигает интересы и ценности США, но и предлагает редкий проясняющий момент относительно того, кто является союзником Америки, а кто нет и не заслуживает того, чтобы быть», - написал бывший чиновник Пентагона.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригрозил разорвать дипломатические отношения с Объединенными Арабскими Эмиратами после того, как было объявлено о соглашении о нормализации отношений между ОАЭ и Израилем.
Маковский считает, что «яростный» ответ Эрдогана должен беспокоить США, которые являются союзниками всех трех региональных игроков - Турции, Израиля и ОАЭ. «Обвинения Эрдогана подтверждают его место среди антиизраильских, антиамериканских, исламских экстремистов и ревизионистов Ближнего Востока».
Президент JINSA привел многочисленные случаи, когда внешняя политика Турции противоречила интересам США и Израиля, включая поддержку «Братьев-мусульман», вооружение и защиту джихадистов в Сирии и разрешение им использовать территорию Турции, предотвращение попыток США использовать турецкие военные базы для борьбы с «Исламским государством», нападения на поддерживаемые США курдские силы, и историю риторики и угроз Эрдогана в адрес Израиля.
«Этот послужной список, и особенно его покупка российских ракет класса «земля-возду », заставляет американских политиков все больше опасаться Эрдогана», - отметил Маковский, имея в виду продолжающийся спор между США и Турцией по поводу покупки С-400.
«Тем не менее, инстинкт относиться к Эрдогану как к надежному партнеру сохраняется. Турция остается членом НАТО и размещает важную военную базу США », - написал Маковский. «Президенты США неоднократно обращались к Эрдогану за помощью, в последний раз для противодействия России и Ирану ».
Маковский предложил Соединенным Штатам отказаться от «старой привычки» и признать, что Турция «не является союзником США», и сотрудничать только тогда, когда интересы Турции и Америки совпадают, а также приложить усилия для сдерживания влияния Турции.
Он также рекомендовал Вашингтону укрепить связи с сирийскими курдами и поддерживаемой ОАЭ, Ливийской национальной армией, возглавляемой генералом Халифой Хафтаром, который борется против поддерживаемого Турцией исламистского правительства в столице Триполи. До сих пор Соединенные Штаты играли второстепенную роль в ливийском конфликте.
Маковский также предложил Вашингтону перебросить военные подразделения США в восточное Средиземноморье, чтобы поддержать Грецию в ее последнем территориальном споре с Турцией. «Пентагон должен также перераспределить некоторые военные активы из Турции в Грецию - также союзника НАТО, демократического и имеющего проамериканского премьер-министра - разместить больше американских войск в Греции, укрепить оборону Греции и поддержать претензии Греции к Турции , - сказал он.
Маковский также призвал США к решительной поддержке турецкого народа, «выразив надежду на возобновление американо-турецкого партнерства».