Ադրբեջանն արդեն հասցրել է թույլ տալ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես՝ Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին 1949թ֊ի կոնվենցիայի մի շարք կոպիտ խախտումներ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։
«Հիշեցնեմ, որ հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանը եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով մոլորվել էր։ Իրականացվում են որոնողական աշխատանքներ։
Ադրբեջանն արդեն հայտնել է, որ իր իշխանության ներքո է գտնվում հայ սպան, հրապարակել է տեսանյութ՝ արձանագրելով իր իսկ խախտումները։
Կարծում եմ՝ պետք է Ադրբեջանին արդեն միջազգային իրավական գործիքակազմի ամբողջ հնարավորություններով հիշեցնել, որ՝
Ռազմագերիները գտնվում են հակառակորդ տերության, բայց ոչ առանձին անձանց կամ նրանց գերի վերցրած զորամասերի իշխանության տակ: Անկախ այն պատասխանատվությունից, որ կարող է ընկնել առանձին անձանց վրա, գերության մեջ պահող տերությունն է պատասխանատվություն կրում ռազմագերիների հետ վարվելակերպի համար (հոդված 12).
Ռազմագերիների հետ պետք է մշտապես վարվել մարդասիրաբար: Ռազմագերիները հավասարապես պետք է մշտապես օգտվեն պաշտպանությունից և, մասնավորապես, բռնության կամ ահաբեկման, ամեն տեսակի ակտերից, վիրավորանքից և ամբոխի հետաքրքրասիրություններից պաշտպանվելուց: Նրանց նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառումն արգելվում է (հոդված 13).
Ցանկացած հանգամանքներում ռազմագերիներն ունեն իրենց անձի և պատվի նկատմամբ հարգանքի իրավունք (հոդված 14):
Այդ հիշեցումը պետք է լինի այնպես, որ միջազգային իրավունքն անընդհատ խախտող այդ պետության համար առաջացնի իրական խնդիրներ ու հետևանքներ»,- գրել է նա։
Ադրբեջանն արդեն հասցրել է թույլ տալ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մասնավորապես՝ Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի...

Азербайджан уже успел допустить ряд грубых нарушений международного гуманитарного права, в частности, конвенции 1949 года Об обращении с военнопленными. об этом написал депутат от партии «Светлая Армения» Тарон Симонян на своей странице в фейсбук.
«Напомню, что армянский офицер Гурген Алавердян заблудился из-за неблагоприятных погодных условий. Проводятся поисковые работы.
Азербайджан уже заявил, что под его властью находится армянский офицер, опубликовал видеоматериал, зафиксировав свои же нарушения.
Думаю, Азербайджану, используя возможности международного правового инструментария, напомнить
Военнопленные находятся под властью противника, но не отдельных лиц или взявших в плен воинских частей. Независимо от той ответственности, которая может быть возложена на отдельных лиц, держащая в плену держава несет ответственность за поведение с военнопленными (статья 12).
С военнопленными нужно всегда поступать гуманно. Военнопленные в равной степени должны постоянно пользоваться защитой и, в частности, защитой от насилия или запугивания, всевозможных актов, оскорблений и публичного любопытства. Применение санкций в отношении них запрещается (статья 13).
При любых обстоятельствах военнопленные имеют право на уважение своей личности и чести (статья 14).
Это напоминание должно быть таким, чтобы для этого государства, постоянно нарушающего международное право, были созданы реальные проблемы и последствия», - написал он.