Ազերի զինծառայողների հրապարակած տեսանյութերը սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների կոպտագույն խախտում են. դիմել եմ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Օգոստոսի 22-ին, ժամը 19:30-ի սահմաններում մարտական հենակետը ստուգելու նպատակով սպա Գուրգեն Ալավերդյանը, եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել է՝ հայտնվելով ադրբեջանական զինուժի իրավասության ներքո: Դիրքերում մոլորված եւ ադրբեջանցիների կողմից դիվերսիոն խմբի ղեկավար ներկայացրած՝ ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Ալավերդյանը ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից ենթարկվել է նվաստացման եւ բռնությունների։ Սպային ձեռնաշղթա հագցնելը, նրա դեմքը գլխարկով ծածկելը, սպայի արժանապատվությունը վիրավորող հայհոյանքները, Գուրգեն Ալավերդյանի էթնիկ պատկանելությունը շեշտելով՝ նվաստացնող հայտարարություններ անելն ու այդ ամենը սոցիալական ցանցերով եւ ադրբեջանական հեռուստաընկերություններով տարածելը ժնեւյան կոնվենցիայի հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտումներ են։
Հիշեցնեմ, որ կոնվենցիայով երաշխավորվում է ռազմագերիների պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, ինչը բացառում է ցանկացած նվաստացում եւ անհարգալից վերաբերմունք։
Եվրոպայի Խորհրդի անդամ Ադրբեջանը, ով միացել է միջազգային իրավունքի բազմաթիվ կոնվենցիաների, այդ թվում՝ ռազմագերիների հետ վարվելակերպի հայտնի կոնվենցիային, շարունակում է հետեւողականորեն խախտել ու թքած ունենալ իր իսկ ստանձնած պարտավորությունների վրա։
Մենք բազմիցս տեսել են, թե ինչպես է այդ երկիրը վերաբերվում իր իրավասության ներքո հայտնված հայ զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց, ու վերջիններս ինչ անմարդկային խոշտանգումների են ենթարկվում եւ սպանվում, ինչպես, օրինակ, Մանվել Սարիբեկյանը, որի մասով միջազգային իրավապաշտպան հանրության համարժեք իրավական գնահատականն այդպես էլ չեղավ։
Ակնկալում եմ միջազգային կառույցների՝ իրավական ողջ գործիքակազմով արձագանքը Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումներին։

The videos published by the Azeri servicemen are a gross violation of the rights of officer Gurgen Alaverdyan; I have petitioned to international human rights organizations; Naira Zohrabyan, an MP from the opposition Prosperous Armenia Party, wrote this on her Facebook page.
“(…). Gurgen Alaverdyan, an officer of the RA [Republic of Armenia] Armed Forces who was lost in the [combat] positions and represented as the leader of a sabotage team by the Azerbaijanis, was subjected to debasing and violations by Azerbaijani servicemen. (…) and disseminating all this on social media and Azerbaijani TV channels are gross violations of the basic principles of the Geneva Convention.
Let me recall that the Convention guarantees the right to respect for the honor and dignity of prisoners of war, which excludes any debasing and disrespectful treatment.
Council of Europe member Azerbaijan, which has joined many conventions of international law, including the well-known convention on the treatment of prisoners of war, continues to consistently violate and ignore the obligations it has assumed.
We have seen many times how that country treats Armenian servicemen and civilians who have ended up under its jurisdiction and what inhuman tortures the latter are subjected to and are killed (…).
I expect international organizations’ reaction—with all the legal mechanism—to the gross violations of international law by Azerbaijan," Zohrabyan noted, in particular.