Ազերի զինծառայողների հրապարակած տեսանյութերը սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների կոպտագույն խախտում են. դիմել եմ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Օգոստոսի 22-ին, ժամը 19:30-ի սահմաններում մարտական հենակետը ստուգելու նպատակով սպա Գուրգեն Ալավերդյանը, եղանակային խիստ անբարենպաստ պայմանների պատճառով շփոթվել և մոլորվել է՝ հայտնվելով ադրբեջանական զինուժի իրավասության ներքո: Դիրքերում մոլորված եւ ադրբեջանցիների կողմից դիվերսիոն խմբի ղեկավար ներկայացրած՝ ՀՀ զինված ուժերի սպա Գուրգեն Ալավերդյանը ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից ենթարկվել է նվաստացման եւ բռնությունների։ Սպային ձեռնաշղթա հագցնելը, նրա դեմքը գլխարկով ծածկելը, սպայի արժանապատվությունը վիրավորող հայհոյանքները, Գուրգեն Ալավերդյանի էթնիկ պատկանելությունը շեշտելով՝ նվաստացնող հայտարարություններ անելն ու այդ ամենը սոցիալական ցանցերով եւ ադրբեջանական հեռուստաընկերություններով տարածելը ժնեւյան կոնվենցիայի հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտումներ են։
Հիշեցնեմ, որ կոնվենցիայով երաշխավորվում է ռազմագերիների պատվի և արժանապատվության նկատմամբ հարգանքի իրավունքը, ինչը բացառում է ցանկացած նվաստացում եւ անհարգալից վերաբերմունք։
Եվրոպայի Խորհրդի անդամ Ադրբեջանը, ով միացել է միջազգային իրավունքի բազմաթիվ կոնվենցիաների, այդ թվում՝ ռազմագերիների հետ վարվելակերպի հայտնի կոնվենցիային, շարունակում է հետեւողականորեն խախտել ու թքած ունենալ իր իսկ ստանձնած պարտավորությունների վրա։
Մենք բազմիցս տեսել են, թե ինչպես է այդ երկիրը վերաբերվում իր իրավասության ներքո հայտնված հայ զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձանց, ու վերջիններս ինչ անմարդկային խոշտանգումների են ենթարկվում եւ սպանվում, ինչպես, օրինակ, Մանվել Սարիբեկյանը, որի մասով միջազգային իրավապաշտպան հանրության համարժեք իրավական գնահատականն այդպես էլ չեղավ։
Ակնկալում եմ միջազգային կառույցների՝ իրավական ողջ գործիքակազմով արձագանքը Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտումներին։

Видеоматериалы, опубликованные азербайджанскими военнослужащими, являются грубейшим нарушением прав офицера Гургена Алавердяна, я уже обратилась в международные правозащитные организации. Об этом написала на своей странице в «Facebook» депутат от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян.
«22 августа около 19:30 при проверке боевого опорного пункта офицер Гурген Алавердян из-за неблагоприятных погодных условий запутался и заблудился, очутившись под юрисдикцией вооруженных сил Азербайджана. Офицер ВС Армении Гурген Алавердян, заблудившийся на постах и представленный азербайджанцами руководителем диверсионной группы, подвергся унижениям и издевательствам со стороны азербайджанских военнослужащих.
Наручники на офицере, шапка на его лице, оскорбления, унижающие достоинство офицера, подчеркивание этнической принадлежности Гургена Алавердяна, унизительные заявления и распространение всего этого в социальных сетях и по азербайджанским телеканалам – грубейшие нарушения фундаментальных принципов Женевской конвенции.
Напомню, что Конвенция гарантирует право на уважение чести и достоинства военнопленных, что исключает любое унижение и неуважительное обращение.
Азербайджан, член Совета Европы, который присоединился к многочисленным конвенциям международного права, в том числе к известной Конвенции об обращении с военнопленными, продолжает последовательно нарушать и игнорировать свои же обязательства.
Мы много раз видели, как эта страна относится к армянским военнослужащим и гражданским лицам, оказавшимся под азербайджанской юрисдикцией, каким бесчеловечным пыткам их подвергают и убивают. Как, например, Манвела Сарибекяна, по части которого международное правозащитное сообщество так и не дало эквивалентной правовой оценки. Остается ожидать ее в этот раз, всеми предусмотренными для этого методами.
Я ожидаю отклика международных структур на грубейшие нарушения Азербайджаном международного права, со всем правовым инструментарием».