Օգոստոսի 26-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Քլեր Մեյթրոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՊՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանական կողմում հայտնված հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի ճակատագրին առնչվող հարցեր:
Լևոն Այվազյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը օգոստոսի 23-ից հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեսանյութերի և դրանց բովանդակության առնչությամբ, ինչը միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Հաշվի առնելով տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների որդեգված նմանատիպ գործելաոճը պաշտպանության նախարարությունը դիմել է ԿԽՄԿ-ին առավել հետևողական լինելու Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում:
ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Գուրգեն Ալավերդյանի կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:

Начальник Главного управления оборонной политики и международного сотрудничества Министерства обороны Армении Левон Айвазян принял главу делегации Международного Комитета Красного Креста в Армении Клер Мейтро.
Как сообщает пресс-служба Минобороны, в ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся судьбы оказавшегося на азербайджанской стороне офицера армянской армии Гургена Алавердяна.
Левон Айвазян выразил руководителю ереванской делегации МККК обеспокоенность Министерства обороны Армении в связи с видеоматериалами, муссируемыми в азербайджанских СМИ относительно офицера армянской армии Гургена Алавердяна, что является грубейшим нарушением международно закрепленных прав, в частности обязательств Азербайджана в рамках международного гуманитарного права.
Учитывая подобный стиль действий азербайджанских властей на протяжении многих лет, Министерство обороны обратилось в МККК, чтобы быть более последовательным в вопросе защиты прав армянских лиц, оказавшихся под юрисдикцией Азербайджана.
Глава ереванской делегации МККК заверила, что делегация МККК осуществляет все необходимые шаги для обеспечения процедур, вытекающих из статуса Гургена Алавердяна.