Օգոստոսի 26-ին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավար Քլեր Մեյթրոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՊՆ-ից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ադրբեջանական կողմում հայտնված հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի ճակատագրին առնչվող հարցեր:
Լևոն Այվազյանը ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մտահոգությունը օգոստոսի 23-ից հայկական բանակի սպա Գուրգեն Ալավերդյանի վերաբերյալ ադրբեջանական լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեսանյութերի և դրանց բովանդակության առնչությամբ, ինչը միջազգայնորեն ամրագրված իրավունքների, մասնավորապես՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած հանձնառությունների կոպտագույն խախտում է:
Հաշվի առնելով տարիներ շարունակ ադրբեջանական իշխանությունների որդեգված նմանատիպ գործելաոճը պաշտպանության նախարարությունը դիմել է ԿԽՄԿ-ին առավել հետևողական լինելու Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված հայազգի անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցում:
ԿԽՄԿ-ի երևանյան գրասենյակի ղեկավարը հավաստիացրել է, որ ԿԽՄԿ-ի պատվիրակությունը իրականացնում է բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ Գուրգեն Ալավերդյանի կարգավիճակից բխող ընթացակարգերի ապահովման ուղղությամբ:

Head of the General Department for Defense Policies and International Cooperation at the Ministry of Defense of Armenia Levon Ayvazyan today received the delegation led by Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Armenia Claire Meytraud, as reported the Ministry of Defense.
During the meeting, the parties discussed issues related to the fate of officer of the Armenian army Gurgen Alaverdyan, who is in Azerbaijan.
Ayvazyan told Meytraud that the Ministry of Defense of Armenia is concerned about the videos about officer Gurgen Alaverdyan that Azerbaijani media outlets have been disseminating since August 23 and the content of those videos, which are a gross violation of the commitments that Azerbaijan has assumed within the framework of internationally enshrined rights, particularly within the scope of international humanitarian law.
Taking into consideration the working style that the Azerbaijani authorities have had for years, the Ministry of Defense addressed the ICRC to be more consistent with the protection of the rights of Armenians who are under the jurisdiction of Azerbaijan.
Meytraud assured that the Delegation of the ICRC is taking all necessary actions to ensure the procedures deriving from the status of Gurgen Alaverdyan.