Իսրայելը հույս ունի համաձայնագիր ստորագրել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին Վաշինգտոնում սեպտեմբերի կեսերին, հաղորդում է Reuters-ը։
Այդ իրադարձության ամսաթիվը կարող են որոշել Նեթանյահուի ավագ խորհրդականներն ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի Աբու Դաբի այցի շրջանակում բանակցությունների ժամանակ, հայտնել է Իսրայելի տարածքային համագործակցության նախարար Օֆիր Ակունիսը։
Թրամփի ավագ խորհրդական Ջարեդ Կուշները եւ ԱՄՆ մյուս ներկայացուցիչները պետք է ժամանեն Իսրայել ԱՄէ կատարվելիք այցի համար։
«Այդ համաձայնագիրը (կարգավորման շուրջ) նախատեսվում է ստորագրել սեպտեմբերին Վաշինգտոնում։ Դա պետք է դառնա բանակցությունների արդյունքներից մեկը, որոնք կանցկացվեն առաջիկա 24 ժամում էմիրատներում եւ որոնց ընթացքում կորոշվի ստորագրման ամսաթիվը»,-նշել է նախարարը։
Նա հավելել է, որ Իսրայելի կառավարությունը հույս ունի, որ ստորագրման արարողությունը կկայանա նախքան հրեական Ամանորը՝ Ռոշ խա Շանա-ն, որը նշվում է սեպտեմբերի 18-ին։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 13-ին Իսրայելն ու ԱՄէ-ն հայտարարել են դիվանագիտական հարաբերությունների կարգավորման մասին, իսկ այդ գործընթացի միջնորդը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն է։

Израиль надеется провести церемонию подписания соглашения по нормализации отношений с Объединенными Арабскими Эмиратами в Вашингтоне к середине сентября, заявил член кабинета министров премьера Израиля Биньямина Нетаньяху, передает Reuters
Дату этого события могут решить старшие советники Нетаньяху и президента США Дональда Трампа во время поездки в Абу-Даби в понедельник для проведения переговоров, сообщил министр по региональному сотрудничеству Израиля Офир Акунис.
Старший советник Трампа Джаред Кушнер и другие представители США должны прибыть в Израиль для предстоящей поездки в ОАЭ.
«Это соглашение (по нормализации) предусматривается подписать в сентябре в городе Вашингтон. Это должно стать одним из итогов переговоров, которые пройдут в течение ближайших  24 часа в Эмиратах и в ходе которых будет установлена дата подписания», - отметил министр.
Он добавил, что правительство Израиля надеется, что церемония подписания состоится до еврейского Нового года – Рош-ха-Шана, который отмечается 18 сентября.
Напомним. Что Израиль и ОАЭ 13 августа объявили о нормализации дипломатических отношений, посредником этого процесса выступил президент США Дональд Трамп.