«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Այսօր Արցախի անկախության 29-րդ տարեդարձն է, այդ կապակցությամբ, ի տարբերություն նախորդ տարիների, մեծ միջոցառումներ չեն անցկացվի։ Ամեն տարի Արցախի անկախության օրը նշվում էր մեծ շուքով։ Տոնին ավանդաբար մասնակցում էր ոչ միայն Արցախի էլիտան, այլեւ Հայաստանից մեծ պատվիրակություն էր մեկնում՝ երկրի ղեկավարի գլխավորությամբ։
Այս տարի տոնախմբություններ չեն կազմակերպվել՝ համավարակով պայմանավորված, թերեւս կլինեն արարողակարգային թեթեւ միջոցառումներ, սակայն Հայաստանից մեծ թվով պատվիրակություն է երեկ մեկնել Արցախ՝ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորությամբ։ Իսկ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ էր մեկնել։
Թեպետ պաշտոնական հաղորդագրությամբ միայն ԱԺ նախագահի այցի մասին խորհրդարանն իրազեկեց՝ այն ներկայացնելով որպես «աշխատանքային այց», սակայն Արարատ Միրզոյանից բացի, մեր տեղեկություններով, Արցախ են մեկնել նաեւ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարն ու քարտուղարը, եւս 4-5 պատգամավոր։
Ուշագրավ է, որ ընդդիմադիր ուժերին հրավեր չի եղել։ Այս մասին մեր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնեց ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։ Նախկինում խմբակցություններին հրավեր էր ուղարկվում, իսկ վերջիններս էլ Արցախ էին գործուղում Արցախ-Հայաստան միջխորհրդարանական խմբում ընդգրկված պատգամավորներին․ խմբի ղեկավարն ԱԺ նախագահն է։
Ի դեպ, այսօր լրանում է նաեւ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի պաշտոնավարման 100 օրը։ Այս կապակցությամբ նա 15։00-ին ասուլիս է տալու, իսկ երեկոյան, մեր տեղեկություններով, խնջույք է նախատեսված»:

YEREVAN. – Hraparak daily of Armenia writes: Today is the 29th anniversary of Artsakh's [(Nagorno-Karabakh)] independence; in this connection, unlike previous years, no big events will be held.
No festivities have been organized this year due to the [COVID-19] pandemic. Perhaps there will be light ceremonial events, but a large-number delegation from Armenia left for Artsakh yesterday, headed by NA [National Assembly] president Ararat Mirzoyan, whereas [PM] Nikol Pashinyan had left [for Artsakh] earlier.
It is noteworthy that there was no invitation to the opposition forces [of Armenia]. BAP [parliamentary opposition Bright Armenia Party] leader Edmon Marukyan informed about this in response to our inquiry. Previously, invitations were sent to the [NA] factions, and the latter were sending the MPs included in the [NA] Artsakh-Armenia interparliamentary group on a business trip to Artsakh; the leader of the group is the NA president.
By the way, the 100th day of Artsakh President Arayik Haroutyunyan's tenure also concludes today. In this regard, he will give a press conference at 15:00, and in the evening, according to our information, a party is planned.