ԱՄՆ-ը պետք է ամբողջովին դադարեցնի ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին, սահմանի պատժամիջոցներ ադրբեջանցի պաշտոնյաների համար: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է կոնգրեսական ԹեՋեյ Քոքսը:
«Ադրբեջանկի կողմից Արցախի դեմ հրադադարի կոչերի լիարժեք անտեսումը բազմաթիվ պատճառներից մեկն է, համաձայն որի՝ ԱՄՆ-ը պետք է դադարեցնի ռազմական օգնություն տրամադրել Ադրբեջանին, սահմանի պատժամիջոցներ ադրբեջանցի պաշտոնյաների համար, որոնք պատասխանատու են հարյուրավոր մարդկանց մահվան համար, եւ վերանայի իր դիվանագիտական հարաբերությունները Թուրքիայի հետ: Ահա արդեն երկու շաբաթ է նրանք ագրեսիվորեն խախտում են մարդու իրավունքներն ու շարունակում բռնության էսկալացիան հայերի դեմ: ԱՄՆ-ը պետք է հակազդի ահաբեկչությանն ու գործի այս պահին»,-նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին ՌԴ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման արդյունքում հոկտեմբերի 10-ին, ժամը՝ 12:00-ից հրադադարի պայմանավորվածություն էր ձեռքբերվել: Չնայած դրան՝ ադրբեջանական ԶՈւ-ն շարունակել է հրետակոծել Ստեփանակերտը, Շուշին եւ Արցախի այլ բնակավայրերը: Նաեւ ձեռնարկվել է Հադրութում դիվերսիոն ներխուժման փորձ, որը հաջողությամբ կասեցվել է Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից:

США должны прекратить всю военную помощь Азербайджану, наложить санкции на азербайджанских чиновников. Об этом на своей странице в Facebook написал американский конгрессмен ТиДжей Кокс
«Полное игнорирование Азербайджаном недавнего призыва к прекращению огня против Арцаха - лишь одна из многих причин, по которым США должны прекратить всю военную помощь Азербайджану, наложить санкции на азербайджанских чиновников, ответственных за гибель сотен людей, и пересмотреть наши дипломатические отношения с Турцией. Вот уже две недели они агрессивно нарушают права человека и продолжают эскалацию насилия против армян. США должны противостоять террору и действовать сейчас», - отметил он.
Напомним, что по итогам встречи глав МИД РФ, Армении и Азербайджана в Москве 9 октября была достигнута договоренность о прекращении огня с 12:00 10 октября. Несмотря на это, азербайджанские ВС продолжили обстреливать Степанакерт, Шуши и другие населенные пункты Арцаха. Также была предпринята попытка диверсионного проникновения в Гадрут, которая была успешна пресечена АО Арцаха.