Արցախա-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտից Թուրքիայի գործուն աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախի Հանրապետության ավելի քան 24 հազար երեխա զրկվել է կրթության իրավունքն իրացնելու հնարավորությունից՝ դպրոց հաճախելուց:
ԿԳՄՍՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ չնայած ստանձնած միջազգային պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը շարունակում է միջազգային իրավունքի նորմերով արգելված զինատեսակներից հրետակոծել անգամ կրթական հաստատությունները: Ռազմական ագրեսիայի հետևանքով վնասվել են 10-ից ավելի դպրոցների, ինչպես նաև մի շարք մանկապատեզների շենքներն ու օժանդակ շինությունները: Ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով հազարավոր երեխաներ զրկված են նաև մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորությունից, երիտասարդները չեն շարունակում կրթությունը բուհերում:
Հիշեցնենք, որ, արձագանքելով նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ա.Հարությունյանի նամակներին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն խորը մտահոգություն էր հայտնել ԼՂ հակամարտության գոտում բռնությունների շարունակվող սրման կապակցությամբ, ինչը հանգեցնում է քաղաքացիական զոհերի աճի և վնաս հասցնում քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, այդ թվում` դպրոցներին, մշակութային և կրոնական վայրերին:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կոչ էր արել նաև զերծ մնալ երեխաների, ուսուցիչների, կրթական անձնակազմի կամ դպրոցների վրա ցանկացած հարձակումից կամ վնաս հասցնելուց՝ ապահովել կրթության իրավունքը «Անվտանգ դպրոցների հռչակագրի» սկզբունքների հիման վրա և դրա ուղեցույցներին համահունչ: Նշված փաստաթղթերը սահմանափակում են դպրոցների և համալսարանների օգտագործումը ռազմական նպատակներով և հորդորում ուժեղացնել կրթության պաշտպանությունը հարձակումներից, ինչպես նաև ապահովել անվտանգ կրթության շարունակականությունը զինված ընդհարումների ընթացքում:

More than 25,000 children of Artsakh (Nagorno-Karabakh) have been deprived of the opportunity to exercise their right to education, that is, attend school as a result of the large-scale hostilities that Azerbaijan unleashed along the entire length of the Artsakh-Azerbaijan line of contact with the support of Turkey in the early hours of September 27, 2020.
As reported the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia, despite the international commitments that it has assume, Azerbaijan continues to shell with arms that are prohibited under the norms of international law, and it even shells educational institutions. The military aggression has left over 10 schools, as well as several kindergartens and auxiliary structures damaged. As a result of the aggression, thousands of children are also deprived of the opportunity to go to kindergarten, and young people aren’t going to universities.
Responding to the letters of Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Arayik Harutyunyan, the UNESCO expressed deep concern over the ongoing escalation of violence in the Nagorno-Karabakh conflict zone which is leading to the increase in the number of civilian victims and causing damage to civilian infrastructures, including schools, cultural and religious sites. The UNESCO had also urged to refrain from attacking or damaging children, teachers, personnel or schools.