Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում էսկալացիան նպաստում է կորոնավիրուսի տարածմանը: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՀԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Թարիք Յասարեւիչը, հաղորդում է AFP-ը:
«Ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, կորոնավիրուսը սահմաններ չի ճանաչում: Զորքերի մոբիլիզացիան, բնակչության տեղաբաշխումը մեծացնում են վիրուսի տարածման հավանականությունը: Մարտական գործողությունները խախտել են առանց այդ էլ ծանրաբեռնված առողջապահական համակարգը, եւ երկու կողմերում էլ վիրուսի տարածման աճ է նկատվում»,-ասել է Յասարեւիչը:
Հայաստանում վերջին 14 օրում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվը երկու անգամ ավելացել է, իսկ Ադրբեջանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում նոր դեպքերի թիվն ավելացել է գրեթե 80 տոկոսով:

Эскалация в зоне карабахского конфликта способствует распространению коронавируса на территории, заявил на пресс-конференции официальный представитель ВОЗ Тарик Ясаревич, передает AFP
«Как мы неоднократно заявляли, Covid 19 не признает границ или линий», - заявил Ясаревич. «Мобилизация войск для конфликта, перемещение населения из-за всего этого, увеличивает способность вируса распространяться». По его словам, боевые действия нарушили и без того загруженные системы здравоохранения, и в обеих странах наблюдается рост передачи вируса.
Число новых зарегистрированных случаев заболевания в Армении за последние 14 дней увеличилось вдвое, а в Азербайджане за последнюю неделю число новых случаев увеличилось примерно на 80 процентов.