Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում էսկալացիան նպաստում է կորոնավիրուսի տարածմանը: Այս մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՀԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Թարիք Յասարեւիչը, հաղորդում է AFP-ը:
«Ինչպես բազմիցս հայտարարել ենք, կորոնավիրուսը սահմաններ չի ճանաչում: Զորքերի մոբիլիզացիան, բնակչության տեղաբաշխումը մեծացնում են վիրուսի տարածման հավանականությունը: Մարտական գործողությունները խախտել են առանց այդ էլ ծանրաբեռնված առողջապահական համակարգը, եւ երկու կողմերում էլ վիրուսի տարածման աճ է նկատվում»,-ասել է Յասարեւիչը:
Հայաստանում վերջին 14 օրում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի թիվը երկու անգամ ավելացել է, իսկ Ադրբեջանում վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում նոր դեպքերի թիվն ավելացել է գրեթե 80 տոկոսով:

Fighting between Azerbaijan and Armenian forces over the disputed Nagorno-Karabakh region has helped spread the coronavirus in the territory, the WHO said on Tuesday.
More than two weeks of conflict between the Caucasus rivals has left almost 600 dead, according to partial tolls, as fighting breaches a Moscow-brokered ceasefire signed last week.
"As we have been repeatedly saying, Covid 19 does not respect borders or lines," WHO spokesman Tarik Jasarevic said at a press conference.
"The mobilization of troops for conflict, the displacement of populations because of it all, adds to the ability of the virus to take hold."
Armenia's newly reported cases have doubled over the past 14 days and in Azerbaijan new cases have increased by approximately 80 percent over the past week.