Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասին եւ նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Հունաստանի ԱԳ նախարարի այցը, որը կարեւոր աջակցություն է Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին այս դժվարին ժամանակաշրջանում: «Մեր ժողովուրդներին միավորում են պատմական ջերմ հարաբերություններն ու ընդհանուր արժեքները: Հայաստանը կարեւորում է Հունաստանի հետ կապերի շարունակական սերտացումը եւ զարգացումը, որի նշանակությունն ավելի է ընդգծվում ներկայիս տարածաշրջանային եւ աշխարհաքաղաքական բարդ իրավիճակում: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Հունաստանին եւ հույն ժողովրդին՝ Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին աջակցելու համար», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետն անդրադարձել է սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սանձազերծված պատերազմին՝ խոսելով Թուրքիայի բացահայտ ներգրավվածության եւ տարածաշրջանն ապակայունացնող քայլերի մասին:
Հունաստանի արտգործնախարարը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի ջերմ ողջույնները եւ աջակցության խոսքերը: Նիկոս Դենդիասը ասել է, որ երկու ժողովուրդներին եւ երկրներին կապում է դարավոր ամուր բարեկամությունը, եւ այս բարդ իրավիճակում Հունաստանը, հույն ժողովուրդը հայ ժողովրդի կողքին են: Նա նշել է, որ Հունաստանը Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կողմնակից է, քանի որ բռնությունը հարցի լուծման ճանապարհ չէ: Նիկոս Դենդիասն ընդգծել է, որ Հունաստանը դատապարտում է ռազմական գործողությունները հրահրող արտաքին միջամտությունները եւ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ հրադադարը պահպանելու եւ բանակցային գործընթացը վերսկսելու կոչին:
Վարչապետը եւ Հունաստանի արտգործնախարարն անդրադարձել են Թուրքիայի ապակայունացնող ծավալապաշտական քաղաքականությանը, որը դրսեւորվում է տարբեր տարածաշրջաններում: Նիկոլ Փաշինյանը եւ Նիկոս Դենդիասն ընդգծել են նման քաղաքականության անընդունելիությունը եւ մտքեր փոխանակել դրան հակազդելու ուղղությամբ համատեղ անելիքների շուրջ:
Վարչապետը խնդրել է իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել Հունաստանի վարչապետին: Նիկոս Դենդիասը, Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի անունից վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել Հունաստան այց կատարելու հրավերը:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today received the delegation led by Minister of Foreign Affairs of Greece Nikos Dendias.
Pashinyan welcomed the Greek foreign minister’s visit, which is a major support to Armenia and the Armenian people at this difficult time. “Our nations are linked by historically cordial ties and common values. Armenia attaches importance to the ongoing strengthening and development of the relations with Greece. I would like to express gratitude to Greece and the Greek people for supporting Armenia and the Armenian people,” Pashinyan said, after which he touched upon the war unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh on September 27 and talked about Turkey’s overt involvement and actions destabilizing the region.
The Greek foreign minister conveyed the cordial greetings and support of Prime Minister of Greece Kiriakos Mitsotakis. Dendias said Greece and the Greeks stand with the Armenians in this difficult situation, added that Greece supports immediate cessation of hostilities in Nagorno-Karabakh and emphasized that Greece condemns foreign interferences provoking the hostilities and supports the call of the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group for maintenance of the ceasefire and resumption of the negotiation process.
Pashinyan and Dendias also touched upon Turkey’s destabilizing expansionary policy which is manifested in different regions and underscored the inadmissibility of this policy and exchanged views on the joint actions to counter this policy.