Երկուշաբթի Իռլանդիան «կտրուկ» սահմանափակումներ կսահմանի COVID-19-ի հետ կապված, բայց չի կիրառի այնպիսի կարանտին, որը կար այս տարվա սկզբին, ասել է երկրի բարձրագույն կրթության նախարար Սայմոն Հարիսը, հայտնում է Reuters-ը:
«Կառավարությունը վաղը գործողություններ կձեռնարկի, գործողությունները կլինեն վճռական և համազգային»,- ասել է Հարիսը, ով մարտից մինչև մայիսի կեսերը, երբ երկիրը խիստ կարանտինի մեջ էր, զբաղեցրել է առողջապահության նախարարի պաշտոնը:
«Վաղը մենք ստիպված կլինենք էլ ավելի շատ սահմանափակումներ մտցնել: 3-րդ մակարդակը չաշխատեց այնպես, որ վիրուսը հասցվեր այն կետին, որտեղ պետք է լիներ... Ես չեմ ուզում «կարանտին» ձեւակերպման հարցում պեդանտ լինել, սակայն չեմ կարծում, որ դա հենց այն կետն է, դեպի որը մենք շարժվում ենք, բայց հաստատ կլինեն ավելի շատ սահմանափակումներ»,- հավելել է նախարարը:

Ирландия введет в понедельник «решительные» общенациональные ограничения в связи с COVID-19, но не будет вводить карантин такого рода, который действовал ранее в этом году, заявил министр высшего образования страны Саймон Харрис, передает Reuters.
«Правительство предпримет действие завтра, действие будет решительным и общенациональным», - заявил Харрис, который был главой Минздрава страны с марта по середину мая, когда в стране действовал строжайший карантин.
«Завтра нам придется ввести еще больше ограничений. Уровень 3 не сработал с точки зрения достижения вируса той точки, в которой он должен был оказаться... Я не хочу быть педантичным по поводу формулировки «карантин», но не думаю, что это именно та точка, к которой мы движемся, но определенно будет больше ограничений», - добавил министр.