Երեւանում կորչում է ջրի 82-83 տոկոսը: Այս մասին տեղեկացնում է «Երեւան Ջուրը»: Անշուշտ` աշխարհի ցանկացած ջրամատակարարման համակարգում ջրի կորուստներ լինում են, սակայն 82 տոկոսն արդեն չափազանց է: Ջուրն ազգային հարստություն է, ռազմավարական պաշար, կարելի է ասել` քաղաքական գործոն, ուստի չի կարելի նրա հետ այդպես անփույթ վարվել:
Ջրի այսչափ կորուստը հնարավոր չէ բացատրել խողովակների կամ ցանցի տեխնիկական մաշվածությամբ` որպեսզի 82 տոկոս կորուստ ունենա, խողովակի վրա հսկայական պատռվածք պետք է լինի, բայց էլի վերջնակետ կհասնի ջրի 25 տոկոսից ավելին: Ուրեմն` խնդիրը տեխնիկական մաշվածության մեջ չէ, խնդիրը` ջրագողությունն է: Երբ մեր բնակարաններում ջրաչափեր էին տեղադրում` նպատակներից մեկն էլ հենց ջրի խնայողական օգտագործումն էր ու ջրագողության նվազումը: Կարելի է ասել` կառավարությունը հասավ դրան, քանի որ բնակարաններում ջրի կորուստը 20 տոկոսից ավելի լինել չի կարող, անգամ եթե հաշվի առնենք ջրաչափերի վրա տեղադրվող մագնիսներն ու ջրաչափերի կողմից չֆիքսվող ջրի բարակ հոսքը: Ուրեմն` ջրի կորուստներն այլ հարթություններում են:
Օրինակ` Երեւանում սնկի նման աճել են ավտոլվացման կայանները, իսկ ամռանը ակտիվանում են լողավազանները: Բացի այդ` խմելու ջուրը բազմաթիվ վայրերում օգտագործվում է ոռոգման նպատակներով, ընդ որում` բավական շռայլորեն: Հատկապես երբ խոսք է գնում որեւէ մասնավոր հիմնարկի, ասենք` սրճարանի հարեւանությամբ գտնվող կանաչ տարածքներին: Անշուշտ` այդ տարածքները պետք է ոռոգել, բայց նախ պետք է կարգի բերել ոռոգման ցանցը:
Կամ` վերցնենք ավտոլվացման կայաններին: Երեւանում դրանք մի քանի հարյուր են, գուցե` հազար: Ըստ «Երեւան Ջուրի» մասնաճյուղերից մեկի տնօրեն Կարապետ Օհանյանի` ավտոլվացման կետերը վերցնում են մոտավորապես 3-4 բնակարանի չափով ջուր:
Բայց նույնիսկ անզեն աչքով էլ տեսանելի է, որ ջուր օգտագործվում է մի քանի տասնյակ անգամ ավելի: Ի վերջո` ավտոլվացման ոչ մի կետում այսօր դույլերով չէ, որ ջուրը վերցնում են, բոլորն էլ անցել են բարձր ճնշմամբ խողովակների օգտագործմանը, այսպես կոչված` «առանց հպումի լվացմանը»: Նույնիսկ միջին ծանրաբեռնվածության դեպքում դա ամսական 300-400 խոր. մետր ջուր է կազմում, ինչը կարող է բավարարել 30-40 բնկարանի ջրի կարիքը:
Ըստ այն տվյալների, որ ստացվում են «Երեւան Ջուր» ընկերությունից` նրանց հաջողվում է ջրի որոշ խնայողւթյուն իրականացնել:
Օրինակ` անցած մեկ տարում աղբյուրներից պակաս է վերցվել 20.7 մլն խոր. մետր ջուր, որը ջրի ընդհանուր քանակի 5.8 տոկոսն է:
Ապօրինությունների դեմ պայքարի շնորհիվ էլ հաջողվել է խնայել 24 մլն խոր. մետր ջուր (8 տոկոսը): Այդ ընթացքում տեղի է ունեցել ջրամատակարարման ավելացում:
Այդ ամենն իհարկե լավ է: Սակայն ակնհայտորեն բավարար չէ: Երեւանի կարիքների համար ընկերությունը տարեկան վերցնում է մոտ 370 մլն խոր. մետր ջուր, այսինքն` յուրաքանչյուր բնակչի հաշվով` մոտ 330-340 խոր. մետր: Այսինքն` 1 երեվանցու հաշվով օրական մոտ 900-1000 լիտր ջուր է ծախսվում: Նշենք, որ Սանկտ Պետերբուրգում 1 բնակչի հաշվով օրական ծախսվում է 198 լիտր ջուր, Համբուրգում` 104 լիտր, սակայն այդ քաղաքներում խմելու ջուրը ոռոգման նպատակներով չի օգտագործվում:

В Ереване теряется 82-83% воды. Об этом сообщает «Ереван джур». Несомненно, в любой системе водоснабжения мира бывают потери воды, но 82% - это уже слишком. Вода является национальным богатством, стратегическим запасом - политическим фактором, можно сказать, так что нельзя обращаться с ней так небрежно.
Потерю воды в таких масштабах нельзя объяснить техническим износом труб или сети водоснабжения в целом, так как для того, чтобы труба теряла 85% воды, на ней должны быть рваные участки гигантских размеров, но даже в этом случае до конечной точки доходило бы более 25% воды. Значит вопрос не в износе, а в воровстве. Когда в наших квартирах ставили водомеры, в числе прочих целей числилась экономия воды и ее бережное потребление.
Можно сказать, что правительство добилось желаемого, так как потеря воды в квартирах не может превышать 20%, даже если учесть магниты, размещаемые на водомерах, и тоненькую струю, которую водомеры не фиксируют. Значит потери воды относятся к другим плоскостям.
Например, в Ереване, как грибы после дождя, на каждом шагу выросли автомойки, а летом активизируются бассейны. Кроме этого, питьевая вода во многих случаях используется в качестве оросительной, причем довольно щедро. Речь, в особенности, идет о самых разных импровизированных садиках и зеленых территориях, расположенных около многих частных учреждений – кафе, например. Конечно, эти территории нужно орошать, но сначала нужно привести в порядок систему орошения.
Что касается автомоек, то в Ереване их насчитывается несколько сотен. Согласно директору одного из филиалов «Ереван джур» Карапету Оганяну, каждая такая точка потребляет количество воды, сопоставимое с 3-4 квартирами. Но даже невооруженным глазом видно, что воду потребляют в несколько раз больше. В конце концов, сегодня на автомойках никто не работает при помощи ведер, все перешли на трубы высокого давления – так называемый метод «мойки без прикосновения». Даже при средней нагрузке расход воды составляет 300-400 куб. м в месяц, что хватит на 30-40 квартир.
По данным, получаемым из компании «Ереван джур», у них немного получается экономить воду. Например, в течение прошлого года из источников было взято на 20,7 млн. куб. м воды меньше, что составляет 5,8% всей воды. Благодаря борьбе с беззаконием удалось сэкономить 24 млн. куб. м воды (8%). За это время были увеличены объемы водоснабжения.
Это все, конечно, хорошо, но отнюдь не достаточно. Компания на нужды Еревана ежегодно берет 370 млн. куб. м воды, то есть около 330-340 куб. м на каждого жителя. То есть ежедневно на каждого ереванца тратится около 900-1000 литров воды. Отметим, что в Санкт-Петербурге на одного жителя ежедневно тратится 198 литров воды, в Гамбурге – 104 литра, однако в этих городах питьевой водой не поливают траву.