Ընթացիկ տարվա առաջին երկու ամսվա ընթացքում ՌԴ քաղաքացիություն ստացած անձանց թիվը նվազել է 15 000-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի տվյալների համեմատ, հետեւում է ՌԴ ՆԳՆ տվյալներից, հայտնում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը»:
2022 թվականի հունվար եւ փետրվար ամիսներին ռուսական քաղաքացիություն է ստացել 84 817 մարդ, մեկ տարի առաջ՝ 99 873: Միեւնույն ժամանակ 2021 թվականի ցուցանիշները 79 000-ով գերազանցել էին 2020 թ. տվյալները: Ռուսական քաղաքացիությունն առավել տարածված է եղել Ուկրաինայի, Տաջիկստանի, Ղազախստանի եւ Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում:
Միեւնույն ժամանակ ավելացել է արտասահմանում բնակվող հայրենակիցների ու նրանց ընտանիքների՝ ՌԴ-ում կամավոր վերաբնակեցման աջակցման պետական ծրագրից օգտված անձանց թիվը: Այս տարվա առաջին երկու ամսում նրանց թիվը կազմել է 9293, նախորդ տարի՝ 8616:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւն ավելի վաղ կողմ էր արտահայտվել ՌԴ-ում վերաբնակեցման ծրագրի ընթացակարգի առավելագույն պարզեցմանը Դոնբասից ժամանած եւ Ուկրաինայի ռուսախոս քաղաքացիների համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

За первые 2 месяца текущего года количество лиц, получивших гражданство РФ, уменьшилось на 15 тысяч по сравнению с показателями аналогичного периода прошлого года, следует из данных МВД России, передает МК.
За январь и февраль 2022 года российское гражданство получили 84 817 граждан, год назад - 99 873. При этом общие показатели за 2021 год превысили цифры 2020 года на 79 тысяч. Наиболее популярным российское гражданство было у граждан Украины, Таджикистана, Казахстана и Армении.
При этом выросло количество лиц, воспользовавшихся Государственной программой по оказанию содействия добровольному переселению в РФ соотечественников, проживающих за рубежом, и членов их семей. За первые 2 месяца этого года таковых было 9 293, год назад - 8 616.
Ранее зампред Совбеза РФ Дмитрий Медведев выступил за максимальное упрощение процедур по программе переселения в РФ для приехавших из Донбасса и с Украины русскоязычных граждан, сообщает ТАСС