Բավական հետաքրքրիր որոշում է ընդունել վերջերս Շվեյցարիայի կառավարությունը` 2 մլրդ շվեյցարական ֆրանկ (մոտ 1.7 մլրդ եվրո) օգնություն տրամադրել այն ընկերություններին, որոնք տուժել են շվեյցարական ֆրանկի արժեւորման պատճառով: Հիմնականում կօգտվեն արահանողներն ու զբոսաշրջային ոլորտը: Սակայն սրանով հարցը չի փակվում: Շվեյցարիայի Ազգային բանկը հայտարարել է 200 մլրդ ֆրանկ լրացուցիչ էմիսիայի մասին` լիկվիդայնության խնդիր ունեցող բանկերի անհամպաղ վարկավորման նպատակով:
Վերջին 18 ամսում շվեյցարական ֆրանկը դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ միջինը թանկացել է մոտ 20 տոկոսով: Լուրջ վնասներ կրող շվեյցարական արտահանող ընկերություններն արդեն սկսել են կրճատել աշխատատեղերը եւ աշխատավարձերը:
Նշենք նաեւ, որ վերջին ամիսներին ազգային արժույթի արժեզրկման է ձգտում նաեւ Ճապոնիան:
Այս ամենը խոսում է այն մասին, թե գլոբալ առումով որքան մեծ կարեւորություն է տրվում փոխարժեքի քաղաքականությանը: Հայաստանում ոչ ոք չի էլ փորձել հաշվել, թե ազգային տնտեսությունը որքան վնասներ կրեց 2003-8 թվականներին դրամի մոտ 40 տոկոսանոց արժեւորումից: Հայրենի տնտեսագիտությունը նույնիսկ չկարողացավ հայրենի իշխանություններին համոզել, թե որքան վտանգավոր է դրամի արժեւորման ընթացքը: Խնդիրը միայն այն ուղղակի վնասները չեն, որ կրեցին տեղական արտադրողները:
Մենք հենց դրամի արժեւորմանն ենք պարտական մեր տնտեսության ներկայիս անոմալ կառուցվածքի համար, երբ արդյունաբերությունը ՀՆԱ-ում ավելի քիչ տեսակարար կշիռ ունի, քան գյուղատնտեսությունը, շինարարությունը կամ ծառայությունները: Կամ, որ տնտեսությունում դոմինանտ դերակատարում ունեն ներմուծողները, այլ ոչ թե արտահանողները: Եւ սա այն դեպքում, երբ պետությունն իբր անընդհատ փորձում է օժանդակել արտահանողներին` հարկերի, արտոնյալ վարկերի, այլ օժանդակությունների տեսքով: Բայց արի ու տես, որ «անօգնական» ներմուծողներն ունեն գերշահույթներ, իսկ տարաբնույթ օգնություններ ստացող տեղական արտադրողները մրցակցությանը չեն դիմանում: Պատճառն իրականում արժեւորված դրամն է, որը զրոյական աստիճանի իջեցրեց հայկական տնտեսության մրցունակությունը:
Այս տարվա սկզբին հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն անակնկալ հայտարարություն արեց, ասելով, որ դրամի արժեւորումը տնտեսության եւ ներքին արտադրողի համար անբարենպաստ եւ անընդունելի երեւույթ է: Նա նաեւ կանխատեսեց, որ դրամը տարվա ընթացքում չափավոր կարժեզրկվի` առանց նկատելի թռիչքների: Այս հայտարարությունն արվել է մարտի 11-ին, երբ 1 դոլարն արժեր 368.1 դրամ: Այսօր, 5 ամիս անց, դրամն ավելի թանկ է` 1 դոլարն արժե մոտ 367 դրամ: Ընդ որում` մենք Կենտրոնական բանկի կողմից ոչ մի ջանք չենք նկատում, որը կհանգեցներ դրամի չափավոր արժեզրկման; Ընդհակառակը` ԿԲ-ն նախկինի պես ավելի շահագրգռված է դրամի արժեզրկման կանխարգելմամբ, որպեսզի այդ ձեւով չեզոքացնի գնաճային ճնշումները:
Արդյունքում` Հայաստանի արտաքի առեւտրի հաշվեկշիռը շարունակում է վատթարանալ: Եթե 2002 թ., երբ դրամը դեռ չէր սկսել սրընթաց արժեւորվել, մեր ներմուծումը ընդամենը 2 անգամ էր գերազանցում արտահանմանը, ապա ներկայում` ավելի քան 3 անգամ: Ոչ մի լուրջ տեղաշարժ այս առումով չի նկատվում, քանի որ դրամը նախկինի պես հակված է արժեւորման:

Правительство Швейцарии накануне прияло довольно интересное решение – предоставить 2 млрд. швейцарских франков (около 1,7 млрд. евро) тем компаниям, которые пострадали от ревальвации национальной валюты. В основном эта мера касается экспортеров и компаний из сферы туризма. Но этим вопрос не решится. Национальный банк Швейцарии объявил о дополнительной эмиссии в размере 200 млрд. франков для незамедлительного кредитования банков, столкнувшихся с проблемой ликвидности.
За последние 18 месяцев швейцарский франк по отношению к евро и доллару подорожал в среднем на 20%. Швейцарские компании-экспортеры, которые вследствие ревальвации несут серьезные убытки, уже начали сокращать рабочие места и заработные платы.
Также отметим, что в последние месяцы Япония тоже старается девальвировать собственную национальную валюту.
Все это говорит о том, насколько важна политика валютного курса в глобальном смысле. В Армении никто даже не пытался посчитать, какой ущерб понесла национальная экономика из-за примерно 40%-й ревальвации драма в 2003-2008 гг. Отечественные экономисты даже не смогли убедить отечественные власти, насколько опасно такое усиление драма. Речь не только о прямом ущербе, который понесли местные производители.
Нынешнему ненормальному строению нашей экономики, когда доля промышленности в ВВП уступает доле сельского хозяйства, строительства или сфере услуг, мы обязаны именно ревальвации драма. Или же тому, что в экономике доминирующая роль отведена импортерам, а не экспорту. И это в том случае, когда правительство якобы старается всеми силами помочь экспортерам – в виде налогов, льготных кредитов и прочим. Но вот неувязка – «беспомощные» импортеры получают сверхприбыли, а получающие разномастную помощь местные производители не выдерживают конкуренции.
На самом деле причина кроется в сильном драме, который опустил конкурентоспособность экономики Армении до нуля и ниже.
В начале этого года президента Армении Серж Саргсян сделал неожиданное заявление, сказав, что усиление драма является неблагоприятным и неприемлемым явлением для экономики и внутреннего производителя. Он также спрогнозировал умеренное, плавное ослабление драма на протяжении года. Это заявление было сделано 11 марта, когда $1 стоил 368,1 драмов. Сегодня, спустя 5 месяцев, драм дороже – за $1 дают 367 драмов. Причем мы не видим никаких действий Центрального банка, которые были бы направлены на ослабления национальной валюты Армении. Наоборот, ЦБ, как и прежде, заинтересован в предотвращении девальвации драма, чтобы таким способом нейтрализовать возможный рост цен.
В результате внешнеторговый баланс Армении продолжает ухудшаться. Если в 2002 г., когда драм еще не начал стремительно дорожать, а импорт вдвое превышал экспорт, то сегодня он превышает экспорт уже в более чем 3 раза. Никаких серьезных сдвигов в этом плане не намечается, так как драм, как и прежде, предрасположен к ревальвации.