ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունն Ադրբեջանին 10 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն է հատկացնելու, հաղորդում է Associated Press-ը: Գումարը տրամադրվելու է Ադրբեջանում` Կասպից ծովում հակաահաբեկչական պատրաստության եւ կատերների մատակարարման, շարժիչների, ջրասուզական սարքավորումների, ինչպես նաեւ մարզումների անցկացման համար:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը հանդիսանում է առաջնային կետերից մեկը , որի միջոցով Վաշինգտոնը ռազմական բեռնափոխադրումներ է կատարում դեպի Աֆղանստան:
Նախատեսվում է ռազմական օգնություն տրամադրել մի շարք այլ երկրներին եւս, մասնավորապես Մալթային եւ Թունիսին: Լիբիայից դեպի Թունիս տրանսպորտային փոխադրումների համար Թունիսի իշխանությունները ստանալու են կատերներ, բեռնատար ավտոմեքենաներ, ռադարներ, ընդհանուր առմամբ, 21 միլիոն դոլարի ռազմական օգնություն: Եւս 4.7 միլիոն է ստանալու Մալթան, ծովային վերահսկողության արդյունավետության բարձրացման համար:

Министерство обороны США предоставит Азербайджану военную помощь на $10 млн., сообщает Associated Press. Сумма будет предоставлена на усиление антитеррористической готовности Азербайджана в Каспийском море и предусматривает поставку катеров, двигателей, водолазного оборудования, а также проведения тренингов.
Напомним, Азербайджан является одним из перевалочных пунктов для военных поставок Вашингтона в Афганистан.
Военное финансирование планируется предоставить и ряду других стран, в частности соседним с Ливаном Мальте и Тунису. Для обеспечения безопасности транспортных маршрутов из Ливии в Тунис, власти Туниса получат катера, грузовики, вертолетные запчасти и радары, на общую сумму в $21 млн. Еще $4,7 млн. получит Мальта, для повышения эффективности морского контроля – в виде катеров, приборов ночного видения и компьютеров.