Դեկտեմբերի 6-ին Արագածոտնում տեղի ունեցավ Հայաստանում արհեստական ինտելեկտով հագեցած նոր ամենամեծ արևային ֆվ կայանների բացման հանդիսավոր արարողությունը։ Այս նախագիծն իրականացվում է «Օպտիմում Գրուպ» ընկերությունների խմբի մաս կազմող «Հելիոս Էներջի»  և «Բարի Արև»ընկերությունների կողմից՝ «Արդշինբանկի» ֆինանսավորմամբ:
«Ծրագիրն իսկապես հավակնոտ է, քանի որ խելացի էներգամատակարարումը կյանքի նոր որակ է, հետևաբար՝ նոր հնարավորություններ»,- նշում է վարչության նախագահի տեղակալ Արթուր Գյուլյազյանը: «Բանկը ֆինանսավորել է իրականացվող պրոեկտի 87%-ը, որը կազմում է շուրջ 26 մլն ԱՄՆ դոլար։ Մեր ներդրումները «Հելիոս Էներջի»-ում (4 էլեկտրակայան 5 ՄՎտ հզորությամբ) կազմել են շուրջ 16,4 մլն ԱՄՆ դոլար։ Երկրորդ ընկերությունը՝ «Բարի Արև»-ը, որը նույնպես «Օպտիմում Գրուպ» խմբի անդամ է, Արդշինբանկի ֆինանսավորմամբ կառուցել է 5 ՄՎտ հզորությամբ 3 էլեկտրակայան, ներդրումների ծավալը կազմել է շուրջ 9,3 մլն ԱՄՆ դոլար։
Արդշինբանկը առաջիններից էր ՀՀ բանկային համակարգում, ով սկսեց իրականացնել նման ծավալի արևային էներգետիկայի ֆինանսավորում և ընդհանուր առմամբ Արդշինբանկի ներդրումները արևային էներգիայի ոլորտում վերջին մի քանի տարիների ընթացքում կազմել են շուրջ 40 մլն ԱՄՆ դոլար, կառուցվել է 14 էլեկտրակայան»,- եզրափակեց Ա.Գյուլյազյանը։
«Հելիոս Էներջի» ՍՊ-ընկերության համահիմնադիր Հայկ Հարությունյանի խոսքով, Հայաստանն ունի բոլոր հնարավորությունները դիրքավորվելու որպես կանաչ էներգիա արտադրուղ առաջատար երկիր։
«Իր յուրահատուկ աշխարհագրական և կլիմայական պայմանների շնորհիվ Հայաստանը մեծ հեռանկարներ ունի այլընտրանքային էներգիայի այս ուղղության զարգացման համար։ Մեր ընկերությունը զբաղվում է արևային ջերմային և ֆոտոէլեկտրական համակարգերի տեղադրմամբ, ջերմային պոմպերի տեղադրմամբ, վերականգնվող էներգիայի համակարգերի սպասարկմամբ և վերականգնվող էներգիայի ոլորտում արտադրանքի մշակմամբ։ Մենք նաև տեղադրում ենք վերականգնվող էներգիայի կայաններ։ Հույս ունենք, որ մեր տեխնոլոգիաները ժամանակի ընթացքում կկարողանան զբաղեցնել աշխարհում առաջատար դիրքեր շուկայի այս սեգմենտում»,- նշեց Հ. Հարությունյանը։

6 декабря в Арагацотне состоялась церемония открытия новых крупнейших в Армении солнечных электростанций, оснащенных искусственным интеллектом. Этот амбициозный проект при финансировании «Ардшинбанка» реализуют компании «Helios Energy» и «Bari Arev», входящие в группу компаний «Optimum Energy».
«Проект действительно амбициозен, ведь интеллектуальное электроснабжение – это новое качество жизни, а значит и новые возможности,- рассказал Заместитель Председателя Правления, директор корпоративного бизнеса Ардшинбанка Артур Гюлязян. «Банк профинансировал 87% реализованного проекта, а это около 26 млн долларов США. Наши инвестиции в Helios Energy ( 4 электростанции по 5 мгвт каждая) составили 16,4 млн.долларов. Вторая компания, «Бари Арев», также входящая в группу «Optimum Energy», при финансировании Ардшинбанка построила 3 электростанции по 5 мгвт., сумма инвестиций составила 9,3 млн.долларов США. Ардшинбанк одним из первых в банковской системе РА начал финансирование солнечной энергетики в таком объеме, в целом же инвестиции Ардшинбанка в сферу альтернативной энергетики за последние несколько лет составили порядка 40 млн долларов США, было построено 14 электростанций», - сказал А.Гюлазян.
По словам соучредителя АО "Helios Energy" Айка Арутюняна, у Армении есть все возможности позиционировать себя как ведущую страну-производителя зеленой энергии.
«Благодаря своим уникальным географическим и климатическим условиям Армения имеет большие перспективы для развития этого направления энергетики. Наша компания занимается установкой солнечных тепловых и фотоэлектрических систем, теплонасосных установок, обслуживанием систем возобновляемой энергии и разработкой продукций в области возобновляемой энергии. Мы также устанавливаем станции по выработке возобновляемой энергии. Надеемся, что наши технологии со временем смогут занять одну из ведущих позиций в мире на этом сегменте рынка»,- отметил А. Арутюнян.