Եվրամիությունը պետք է վերանայի իր բյուջեն եւ դիտարկի նոր հիմնադրամ ստեղծելու հարցը՝ էներգետիկայի հսկայական լրացուցիչ ներդրումների համար, որոնք անհրաժեշտ են երկրներին ռուսական գազի կախվածությունից ազատելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, փոխանցում է Reuters-ը։
«Հարցն այն է, թե համապատասխանում է արդյոք այն [ԵՄ բյուջեն] իր նպատակին, եւ դուռ կբացի արդյոք բյուջեի միջնաժամկետ վերլուծության թարմ հայացքը ինքնիշխանության հիմնադրամի ստեղծման համար»,- ասել է ֆոն դեր Լյայենը:
Նա հրաժարվել է մանրամասնել, թե կպահանջի արդյոք նոր հիմնադրամը ԵՄ-ից իր վրա լրացուցիչ համատեղ մասնաբաժիններ վերցնել, սակայն ասել է, որ դաշինքի գոյություն ունեցող միջոցները պետք է «լրացվեն այլ աղբյուրներով»:

The European Union should review its budget and consider creating a new fund for major additional energy investments needed to free countries from dependence on Russian gas, European Commission President Ursula von der Leyen said, Reuters reported.
"The question is whether it [the EU budget] is still fit for purpose, and a fresh look through a midterm review of the budget would open the door to create a sovereignity fund," von der Leyen said.
She declined to specify whether this new fund would require the EU to take on additional joint debt, but said the bloc's existing funds should be "augmented by other sources".