ՆԳՆ քննիչները մոտ 1,5 մլրդ ռուբլու յուրացման մեղադրանք են ներկայացրել Optima Development-ի սեփականատեր Ալբերտ Խուդոյանին, որը նախկինում դատապարտվել էր ավելի քան 4,2 մլրդ ռուբլու խարդախության համար, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով իրավապահներին։ Նրան մեղադրում են բրիտանական Mansfield Executive Limited ընկերության բաժնեմասի յուրացման մեջ:
«Ալբերտ Խուդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել խարդախության համար (ՌԴ ՔՕ 159-րդ հոդված)։ Նրան մեղադրում են այն բանի համար, որ նա հափշտակել է Mansfield Executive Limited ընկերության բաժնետոմսերը, որը գրանցված է Լոնդոնում, եւ դրա շահառու Սերգեյ Գովյադինի բաժնեմասը՝ մոտ 1,5 մլրդ ռուբլի ընդհանուր գումարով»,-պատմել է գործակալության զրուցակիցը։
Քրեական գործը հետաքննում է Ռուսաստանի ՆԳՆ Մոսկվայի գլխավոր վարչության 12-րդ բաժինը։
Փաստաբան Սվետլանա Մալցեւան ՏԱՍՍ-ին հաստատել է իր պաշտպանյալի նկատմամբ նոր քրեական գործ հարուցելը եւ հայտարարել նրա անմեղության մասին: «Նոր քրեական գործը քննիչների կողմից հարուցվել է փաստացի նույն դեպքերով, ինչ առաջին գործով։ Ալբերտ Խուդոյանը կտրականապես չի ընդունում մեղքը»,-ասել է փաստաբանը։  Նրա խոսքով՝ Գովյադինը քննության շրջանակներում"ցուցմունքներ է տալիս, որոնք հակասում են նախկինում դատարանին տրված ցուցմունքներին։
Ներկայումս Խուդոյանը պատիժը կրում է Մոսկվայում։  Նոր քրեական գործի շրջանակներում քննությունը Մոսկվայի Տվերի դատարանին խնդրում է նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրել կալանքը։ Դատական նիստը տեղի կունենա մոտ օրերս։
Մոսկվայի Կոպտեւի դատարանը 2021 թվականի նոյեմբերի վերջին Խուդոյանին դատապարտել էր վեց տարվա ընդհանուր ռեժիմի գաղութի եւ 800 հազար ռուբլի տուգանքի, իսկ Ավիասիթի ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կոնոպլյովին՝ երեք տարվա գաղութի եւ 200 հազար ռուբլի տուգանքի։ Տուժող կողմի քաղաքացիական հայցը բավարարվել է  4 253 934 119 ռուբլու չափով։ Անցյալ տարվա օգոստոսի 19-ին Մոսկվայի քաղաքային դատարանը երկու տարով երկարացրել է երկու ֆիգուրանտների պատժի ժամկետը, սակայն չեղյալ հայտարարել հայցի տույժը։
Խուդոյանն ու Կոնոպլյովը մեղավոր են ճանաչվել առանձնապես խոշոր չափերի խարդախության մեջ (ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 159-րդ հոդվածի 4-րդ մաս): Ի սկզբանե նրանք մեղադրվում էին Լենինգրադյան պողոտայում երեք հողամասերի յուրացման մեջ, որոնք գնահատվել էին 2,2 միլիարդ ռուբլի։ Գործում մեկ այլ անշարժ գույքի հայտնվելու պատճառով վերջնական խմբագրման մեղադրանքում քննչական կոմիտեն ավելացրել է վնասի չափը մինչեւ 3,75 միլիարդ, իսկ հետո՝ 4,2 միլիարդ ռուբլի: Գործով տուժող կողմ է ճանաչվել Mansfield Executive Limited ընկերությունը։

Следователи МВД предъявили обвинение в хищении около 1,5 млрд рублей владельцу компании «Оптима девелопмент» Альберту Худояну, ранее осужденному за мошенничество на сумму более 4,2 млрд рублей. Как уточнили в четверг ТАСС в правоохранительных органах, девелоперу вменяется хищение доли британской компании Mansfield Executive Limited.
«Альберту Худояну предъявили обвинение в мошенничестве (ст. 159 УК РФ). Ему вменяется то, что он похитил доли компании Mansfield Executive Limited, которая зарегистрирована в Лондоне, и ее бенефициара Сергея Говядина на общую сумму около 1,5 млрд рублей», - рассказал собеседник агентства.
Уголовное дело расследует 12-й отдел ГСУ МВД России по Москве.
Адвокат девелопера Светлана Мальцева подтвердила ТАСС возбуждение нового уголовного дела в отношении своего подзащитного и заявила о его невиновности. «Новое уголовное дело возбуждено следователями фактически по тем же событиям, что и по первому делу. Вину Альберт Худоян категорически не признает», - сказала адвокат. По ее словам, Говядин в рамках расследования нового дела «дает показания, противоречащие ранее данным суду в рамках рассмотрения первого уголовного дела». Мальцева также подтвердила ТАСС сумму вменяемого девелоперу ущерба и отметила, что защиту до сих пор не ознакомили с экспертизой, установившей сумму ущерба. «Оценили долю компании без активов, только пассивы, а такая оценка вызывает большие вопросы», - подчеркнула она.
В настоящее время Худоян отбывает наказание в хозотряде в Москве. Следствие в рамках нового уголовного дела просит Тверской суд Москвы избрать в отношении него меру пресечения в виде ареста. Судебное заседание состоится в ближайшее время.
Коптевский суд Москвы в конце ноября 2021 года приговорил Худояна к шести годам колонии общего режима и штрафу в размере 800 тыс. рублей, а гендиректора компании «Авиасити» Сергея Коноплева - к трем годам колонии и 200 тыс. рублей штрафа. Гражданский иск потерпевшей стороны был удовлетворен в размере 4 253 934 119 рублей и подлежал взысканию солидарно с обоих подсудимых. 19 августа прошлого года Московский городской суд на два года увеличил срок наказания обоим фигурантам, но отменил солидарное взыскание по иску.
Худоян и Коноплев были признаны виновными в мошенничестве в особо крупном размере (ч. 4 ст. 159 УК РФ). Изначально они обвинялись в хищении трех земельных участков на Ленинградском проспекте, которые были оценены в 2,2 млрд рублей. В обвинении в окончательной редакции из-за появления в деле еще одного объекта недвижимости СК увеличил сумму ущерба до 3,75 млрд, а затем до 4,2 млрд рублей. Потерпевшей стороной по делу была признана компания Mansfield Executive Limited.