Ամերիկյան F-16 կործանիչը շաբաթ օրը վթարվել է զորավարժությունների ժամանակ, Հարավային Կորեայում ԱՄՆ խոշոր ռազմակայանից ոչ հեռու, տեղեկացրել է CNN-ը՝ հղում կատարելով ԱՄՆ Զինված ուժերին։
Կործանիչը, որը պատկանում էր կործանիչների 8-րդ թեւին, «ընկել է Օսան ավիաբազայից ոչ հեռու, Օսան գյուղատնտեսական գոտում, տեղի ժամանակով ժամը մոտ 09,45-ին, նշվել է Հարավային Կորեայում ԱՄՆ ՌՕՈւ հայտարարությունում։
Օդաչուն հաջող կատապուլտացվել է եւ հասցվել մոտակա բուժհաստատություն, նշվել է հաղորդագրությունում։ ԱՄՆ ԶՈւ հայտարարության համաձայն՝ ոչ մի քաղաքացիական անձ չի տուժել։
Հրդեհը մարելու համար ուղարկվել է տեղի հրշեջ ծառայությունը, Թվիթերում գրել է հարավկորեական Քյոնգի նահանգ ղեկավար Կիմ Դոն Յոնը։
Օդաչուն մասնակցում էր սովորական վարժանքային թռիչքի։ Կատարվում է միջադեպի հետաքննություն։
Օսան ավիակայանը Հյուսիսային Կորեային ԱՄՆ ՌՕՈւ ամենամոտ ռազմակայանն է, գտնվում է նրա սահմանից մոտ 64 կիլոմետր հեռու։

An American F-16 fighter jet crashed during an exercise on Saturday near a US military base in South Korea, CNN reports, citing the US military.
The fighter jet, assigned to the 8th Fighter Wing, "crashed in an agricultural area near Osan Air Base at approximately 09:45 am" [South Korea] time, the United States Air Force in South Korea said in a statement.
The pilot ejected safely and was taken to the nearest medical facility, the statement said. According to the US Armed Forces, no civilians were injured in the incident.
The fire was extinguished by the local fire department, Kim Dong-yeon, Governor of the South Korean province Gyeonggi-do, wrote on Twitter.