Թուրքիան ու Ադրբեջանն այսօր` դեկտեմբերի 26-ին, փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրեն Ադրբեջանի Շահ Դենիզ հանքավայրից Թուրքիայի տարածքով Եվրոպա գազամուղի շինարարության համար կոնսորցիումի ստեղծման մասին:
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարությունը հայտնել է, որ կոնսորցիումի հիմնադիրներ կդառնան SOCAR-ը (Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերություն), թուրքական նավթային Turkiye Petrolleri ընկերությունը եւ թուրքական խողովակաշարերի պետական օպերատոր Botas-ը:
Հետագայում նրանց կարող են միանալ նաեւ այլ միջազգային նավթագազային ընկերություններ: Ադրբեջանաթուրքական Trans Anadolu (TANAP) գազատարը կձգվի Թուրքիայի ողջ երկայնքով:
Ինչպես հաղորդում են թուրքական լրատվամիջոցները, հուշագիրը կստորագրեն երկու երկրների էներգետիկայի նախարարներ Թաներ Յըլդըզը եւ Նաթիք Ալիեւը:

Turkey and Azerbaijan will sign Monday a memorandum of understanding for the establishment of a consortium to build a natural gas pipeline, which will stretch from the Azerbaijani Shah Deniz deposit to Europe, via Turkey.
Turkey’s Energy ministry informed that the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR), Turkiye Petrolleri (Turkish Petroleum Corporation), and Turkey’s Petroleum Pipeline Corporation (BOTAS) will be the consortium’s founders.
International petroleum and natural gas companies also could join them in the future.
The memorandum will be signed by Turkish and Azerbaijani ministers of energy, Turkish media reported.