Արգենտինայի կառավարությունը գաղտնազերծել եւ հրապարակել է արխիվային նյութեր, որոնք լույս են սփռում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո հարավամերիկյան երկրում ապաստան գտած նացիստ հանցագործների գործունեության վրա։
Հրապարակված փաստաթղթերից առանձնահատուկ ուշագրավ արգենտինական հետախուզության կողմից կազմված դոսյեն համակենտրոնացման ճամբարի բանտարկյալների վրա իր անմարդկային փորձարկումներով հայտնի բժիշկ Յոզեֆ Մենգելեի վերաբերյալ։
«Հավաքածուն ներառում է ավելի քան 1 850 փաստաթուղթ՝ հավաքված 7 դոսյեում»,- նշվել է հրապարակված արխիվի կից նկարագրությունում։
Պորտալում, մասնավորապես, հասանելի են նյութերն Ադոլֆ Էյհմանի գործի վերաբերյալ, որին իսրայելական հետախուզությունը դուրս է բերել Արգենտինայից գաղտնի գործողության արդյունքում, ինչպես նաեւ տեղեկություններ համակենտրոնացման ճամբարի պահակ Էդվարդ Ռոշմանի եւ գեստապոյի սպա Վալտեր Կուչմանի մասին։
Մինչ այդ ԿՀՎ գաղտնազերծած փաստաթղթերից հայտնի է դարձել ամերիկյան հետախուզության տասը տարվա գործողության մասին՝ Ադոլֆ Հիտլերին հայտնաբերելու համար՝ նրա մահվան պաշտոնական հաստատումից հետո: Հոդվածում նշվել է, որ ԿՀՎ գործակալները կասկածել են ֆյուրերին ուրիշի անունով Հարավային Ամերիկա հնարավոր փախչելու մեջ։

The Argentine government has declassified and publicized archival materials that shed light on the activities of Nazi criminals who found refuge in Argentina after World War II.
Of these documents, a particularly noteworthy one is a dossier compiled by Argentine intelligence on Josef Mengele, a doctor known for his inhuman experiments on concentration camp prisoners.
“The collection includes more than 1,850 documents collected in 7 dossiers,” the description of the publicized archive said.
The portal, in particular, contains materials on the case of Adolf Eichmann, who was brought out of Argentina by Israeli intelligence as a result of a secret operation, as well as information about concentration camp guard Eduard Roschmann and Gestapo officer Walter Kutschmann.
Previously, declassified documents by the CIA had revealed a ten-year operation by US intelligence to find Adolf Hitler after his death was officially confirmed. The article noted that CIA agents suspected Hitler of possibly fleeing to South America under another name.