ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների ընթացքում Իրանը փորձում է հասնել պատժամիջոցների զգալի մեղմացման և շուրջ 20 միլիարդ դոլարի հասնող իր սառեցված ակտիվների վերադարձին։ Այս մասին հայտնում է CNN-ը՝ հղում անելով բանակցային գործընթացին իրազեկ աղբյուրին։
Ըստ նույն աղբյուրի՝ Թեհրանը պահանջում է ընդլայնել տնտեսական արտոնությունների շրջանակը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլ։
Կողմերը քննարկում են համապարփակ համաձայնագրի հնարավորությունը, սակայն սկզբունքային տարաձայնությունները դեռ թույլ չեն տալիս վերջնական արդյունքի հասնել։
Ավելի վաղ տեղեկություններ էին տարածվել Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև մի շարք շփումների մասին, սակայն խորհրդակցությունների հաջորդ փուլի հստակ ժամկետները դեռևս որոշված չեն։

During negotiations with the US, Iran is trying to achieve a significant easing of sanctions and the return of its frozen assets, amounting to about $20 billion, a source familiar with the negotiations said, CNN reports.
According to the source, Tehran also demands an expansion of the scope of economic privileges as a step towards normalizing relations with Washington.
The parties are discussing the possibility of a comprehensive agreement, but fundamental differences do not yet allow for a final result.
Earlier, information was disseminated about a number of contacts between the US and Iran, but the exact dates for the next round of consultations have not yet been determined.