Շոտլանդիայում բռնաբարության համար դատապարտված տրանսգենդեր կինը պատիժ չի կրի կանանց բանտում։ Այս մասին հայտարարել է Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենն այն վեճերի ֆոնին, թե որտեղ պետք է կրի իր պատիժը Իսլա Բրայսոնը, որն այս շաբաթվա սկզբին դատապարտվել էր երկու կանանց բռնաբարելու համար, երբ նա տղամարդ է եղել, հայտնում է PA Media-ն:
Սթերջենը հաստատել է, որ շոտլանդական քրեակատարողական ծառայությունը ռիսկերի գնահատում է անցկացնում։ Նա ընդգծել է, որ Բրայսոնին չեն տեղավորի Քորնթոն Վեյլի կանանց բանտում:
«Ինձ անհարիր կլիներ որեւէ բանտարկյալի մասին մանրամասներ հայտնել, թե որտեղ է նա գտնվում: Բայց հաշվի առնելով այս գործի վերաբերյալ հասկանալի հանրային եւ խորհրդարանական մտահոգությունը՝ ես կարող եմ հաստատել խորհրդարանին, որ այս մեղադրյալը չի բանտարկվի Քորնթոն Վեյլի կանանց բանտում: Հուսով եմ՝ սա վստահություն կհաղորդի հասարակությանը»,- ասել է նա։
Բրայսոնը, որը նախկինում հայտնի է եղել որպես Ադամ Գրեմ, 2016 թվականին մեղավոր է ճանաչվել Քլայդբենքում մի կնոջ բռնաբարության համար, իսկ 2019 թվականին Գլազգո նահանգի Դրամչապել քաղաքում՝ մեկ ուրիշի:
Նրա նախկին կինը՝ 31-ամյա Շոննա Գրեմը, ասել է, որ սեռը փոխելու նրա որոշումը «կեղծավորություն է»: Շոննայի խոսքով՝ ինքը «շատ կարեկցում է» տրանսգենդերներին, սակայն իր նախկին զուգընկերը փորձում է խաբել իշխանություններին։

Трансгендерная женщина, осужденная за изнасилование, не будет отбывать наказание в единственной в Шотландии женской тюрьме. Об этом заявила первый министр Шотландии Никола Стерджен на фоне споров о том, где должна отбывать заключение Исла Брайсон, которая ранее на этой неделе была осуждена за изнасилование двух женщин, когда она была мужчиной, передает PA Media.
Стерджен подтвердила, что шотландская пенитенциарная служба проводит оценку рисков. Она подчеркнула, что Брайсон не будет помещена в женскую тюрьму Корнтон-Вейл недалеко от Стерлинга.
«Для меня было бы неуместно в отношении любого заключенного сообщать подробности о том, где они находятся в заключении. Но учитывая понятную общественную и парламентскую обеспокоенность в этом случае, я могу подтвердить парламенту, что этот заключенный не будет заключен в женскую тюрьму Корнтон-Вейл. Надеюсь, это придаст уверенности обществу», - отметила она.
Брайсон, ранее известный как Адам Грэм, был признан виновным в изнасиловании одной женщины в Клайдбэнке в 2016 году и еще одной в Драмчепеле, Глазго, в 2019 году.
Ее бывшая жена, 31-летняя Шонна Грэм, заявила, что его решение сменить пол было «притворством». По ее словам, она «очень сочувствует» трансгендерам, но ее бывший партнер пытается обмануть власти.