Հունաստանի մայրաքաղաքում արդեն երկու օր է, ինչ չեն դադարում բախումները ոստիկանության եւ համալսարանի շենքը դեկտեմբերի 6-ից շրջափակած անարխիստների միջեւ։ Անկարգությունների ժամանակ ամենաքիչը 20 մարդ է տուժել։
Անցած գիշեր Աթենքի ոստիկանները, քարերի եւ դյուրավառ հեղուկով լցված շշերի տարափի ներքո, անցկացրել են Պոլիտեխնիկական համալսարանի շենքի մոտ։ Շենքում երեք հարյուր անարխիստներ կան, սակայն ոստիկանները ներս մուտք չեն գործել։ «Վեստիի» հաղորդմամբ, այդպիսին է տեղական օրենքը։ Անարխիստների գործողությունների արդյունքում համալսարանի ռեկտոր Խրիստոս Կիտասը վերակենդանացման բաժանմունքում է հայտնվել, տեղեկացնում է հունական պետական հեռուստատեսությունը։ Հեռուստաալիքի տվալներով, անարխիստները նրան ծեծի են ենթարկել։
Աթենքում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ ձերբակալվել է 134 մարդ, Սալոնիկում, որտեղ եւս անհանգիստ է եղել, ձերբակալվել է 80 մարդ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»։
Նշենք, որ մեկ տարի առաջ անկարգությունների հետեւանքով համալսարանի մուտքի մոտ զոհվել էր 15-ամյա Ալեքսիս Գրիգորոպուլոսը։ Այն ժամանակ անկարգությունները շարունակվել էին երեք շաբաթ։

В столице Греции вторые сутки продолжается противостояние полицейских и анархистов, с 6 декабря забаррикадировавшихся в здании университета, которое они взяли штурмом. Во время беспорядков пострадали, по меньшей мере, 20 человек, в том числе полицейские.
Минувшую ночь афинские полицейские провели у здания Политехнического университета под градом камней и бутылок с зажигательной смесью. В здании – три сотни анархистов, но проникнуть за ограду стражи порядка не могут. Таков местный закон, сообщают «Вести». В результате действий анархистов ректор Афинского университета Христос Киттас оказался в реанимации после нападения анархистов, сообщает греческое государственное телевидение. По данным телеканала, ректор был избит при попытке захвата анархистами исторического здания в центре Афин, где располагается руководство университета. У Киттаса травма головы и сердечный приступ.
В ходе беспорядков в Афинах задержаны 134 человека, а в Салониках, где также сегодня имели место стычки анархистов и сторонников левых группировок со спецназом задержаны 80 человек, сообщает Интерфакс со ссылкой на местную полицию.
Отметим, что год назад у дверей университета во время беспорядков погиб 15-летний подросток Алексис Григоропулос. Тогда беспорядки продолжались три недели. Теперь в беспорядки вылился марш в память о тех событиях.