Սպասվող ավիահարվածների պատճառով Իսրայելի զինվորականները Լիբանանի հարավի Նաբատիա նահանգի 10 բնակավայրերի բնակիչներից պահանջել են շտապ տարհանվել։ Իսրայելի բանակի խոսնակ Ավիխայ Էդրին X սոցիալական ցանցում արաբերենով տարածած հայտարարության մեջ լիբանանցի ընտանիքներից պահանջել է հեռանալ վտանգավոր գոտուց, քանի որ, նրա խոսքով, շիական «Հեզբոլլահ» շարժումը շարունակում է խախտել հրադադարի մասին համաձայնագիրը։
«Մենք ստիպված ենք վճռական միջոցներ ձեռնարկել «Հեզբոլլահի» դեմ,— իր հայտարարության մեջ նշել է բանակի խոսնակը,— ուստի, հանուն ձեր անվտանգության, դուք պետք է անհապաղ լքեք ձեր տներն ու գյուղերից հեռանաք առնվազն մեկ կիլոմետր»։
«Asharq al-Awsat» թերթի տեղեկություններով՝ ակտիվ ռազմական գործողությունների պատճառով այժմ տարհանման վտանգի տակ են հայտնվել սահմանից 40 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Ջեզզին, Նաբատիա և Սայդա քաղաքների շրջակայքի 95 քաղաքների ու գյուղերի բնակիչները։ Բացի այդ, իսրայելական զինվորականները ռազմական գործողություններ են սկսել Արևմտյան Բեկաա շրջանում, որով անցնում են հարավային շրջաններում օկուպացիոն ուժերին դիմակայող «Հեզբոլլահի» ջոկատների մատակարարման գծերը։

Жители 10 населенных пунктов в провинции Набатия на юге Ливана получили предписание от израильских военных срочно эвакуироваться в связи с предстоящими авиаударами. Представитель армии Израиля Авихай Эдри в заявлении на арабском языке в X потребовал от ливанских семей выехать за пределы опасной зоны, поскольку, по его словам, шиитская милиция «Хезболлах» продолжает нарушать соглашение о прекращении огня.
«Мы вынуждены принимать решительные меры против «Хезболлах», - указал в своем заявлении армейский представитель. - Поэтому ради вашей безопасности вам следует немедленно покинуть свои дома и выехать из поселков на расстояние по меньшей мере одного километра».
По сведениям газеты Asharq al-Awsat, угроза эвакуации из-за интенсивных военных действий нависла сейчас над жителями 95 городов и сел, расположенных в 40 км от границы в окрестностях городов Джеззин, Набатия и Сайда. Кроме того, израильские военные приступили к военным операциям в регионе Западное Бекаа, через который проходят линии снабжения отрядов «Хезболлах», противостоящих оккупационным силам в южных районах.