Emirates ավիաընկերության նախագահ Թիմ Քլարքը հայտարարել է, որ փոխադրողը լիովին կվերականգնվի Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանն ընդգրկած ճգնաժամից և զգուշացրել է եվրոպական ավիաընկերություններին, որոնք հույս ունեն շահել մրցակիցների ներկայիս խնդիրներից, որ նրանց պետք է «հետ նայել», գրում է Gulf News-ը։
Բեռլինում լրագրողների հետ խոսելիս Քլարքն ընդգծել է, որ դուբայական ավիաընկերությունը «բացարձակապես որևէ մտադրություն չունի կրճատել գործունեության ծավալները, կրճատել չվերթները կամ անել նման որևէ բան»։ Նա նաև հավելել է, որ իրեն «մի փոքր տխրեցնում է» հետևել, թե ինչպես են եվրոպական փոխադրողները փորձում օգտվել իրենց մերձավորարևելյան մրցակիցների ժամանակավոր թուլությունից, այն բանից հետո, երբ իրենք տասնամյակներ շարունակ բաց էին թողնում տարածաշրջանում նոր ուժեղ խաղացողների հայտնվելուն համարժեք շուկայական պատասխան ձևակերպելու հնարավորությունը։
«Իմ ուղերձը նրանց բոլորին սա է․ զգուշացեք ձեր ցանկություններից։ Մենք կվերադառնանք շուկա՝ և դա կանենք շատ կոշտ ու արագ», — հայտարարել է Քլարքը։
Հիշեցնենք, որ տարածաշրջանի խոշորագույն խաղացողները՝ Emirates-ը, Qatar Airways-ը և Etihad Airways-ը, ստիպված էին փետրվարի վերջից մասամբ կրճատել գործառնությունների ծավալը՝ Մերձավոր Արևելքում ռազմական գործողությունների սրման ֆոնին օդային տարածքի փակման պատճառով։
Աշխարհի կարևորագույն ավիացիոն հանգույցներից մեկի՝ շաբաթներով ձգված ժամանակավոր շարքից դուրս գալը նոր հնարավորություններ է բացել այնպիսի եվրոպական հսկաների համար, ինչպիսին է Deutsche Lufthansa AG-ն, որն այժմ ակտիվորեն մեծացնում է իր տարողունակությունը ասիական ուղղությամբ։
Այնուամենայնիվ, շուկայի որոշ խաղացողներ արդեն բացահայտորեն ընդունում են, որ Emirates-ից և այլ արաբական ընկերություններից հաճախորդներ գրավելու հնարավորությունը երկար չի տևի։ Այս շաբաթ կայացած Օդային տրանսպորտի միջազգային ասոցիացիայի (IATA) ամենամյա գլխավոր ասամբլեայում ոլորտի թոփ-մենեջերները համակարծիք են եղել, որ իրավիճակը շատ մոտ ապագայում կվերադառնա բնականոն հուն՝ մերձավորարևելյան հսկաների վերականգնմանը զուգընթաց։
Պայքար Բեռլինի համար և բաց երկնքի կոչ
Թիմ Քլարքը նաև հուզական կոչ է արել Emirates-ին տրամադրել «ազատ և բաց հասանելիություն» նոր շուկաներին, այդ թվում՝ Բեռլինին, որտեղ ավիաընկերությունը վաղուց փորձում է թռիչքային սլոթեր ստանալ։ Գերմանիայի իշխանությունները մինչ օրս հետևողականորեն մերժել են այդ խնդրանքը՝ պատճառաբանելով, որ դուբայական փոխադրողն արդեն ունի չորս սլոթ գերմանական քաղաքներում, և այդ ցանկի ընդլայնում նախատեսված չէ։
«Մենք Գերմանիային բերել ենք վիթխարի տնտեսական բարգավաճում միայն այն բանի շնորհիվ, թե ինչ ենք այստեղ գնում», — նշել է Քլարքը՝ մատնանշելով ինքնաթիռների գնման լայնածավալ ներդրումները, որոնց բաղադրիչների մի մասը արտադրվում է Գերմանիայում, ինչպես նաև տեղական մատակարարների հետ երկարաժամկետ պայմանագրերը։ «Մենք ավելի քան ծանրակշիռ և համոզիչ պատճառներ ունենք, որպեսզի մեզ թույլ տան թռչել Բեռլին»։
Rolls-Royce շարժիչների քննադատությունը և Airbus A350-ի պայմանագիրը
Ավիաընկերության ղեկավարը նաև հասկացնել է տվել, որ Emirates-ը չի շտապում պատվերներ տեղադրել Airbus A350-1000 ինքնաթիռների համար՝ լայնաթափք օդանավի մեծացված տարբերակի, որն արդեն շահագործվում է փոխադրողի կողմից։ Ավելի վաղ Emirates-ը կոշտ քննադատությամբ էր հանդես եկել այս ավելի տարողունակ մոդիֆիկացիայի շարժիչների շահագործման բնութագրերի վերաբերյալ՝ հայտարարելով, որ Rolls-Royce Holdings Plc-ի ուժային կայանքները չեն համապատասխանում ավիաընկերության երկարակեցության խիստ պահանջներին։
«Չեմ կարծում, որ մենք պատրաստ կլինենք գնել A350-1000, քանի դեռ չենք տեսել շարժիչի կառուցվածքում իրական բարելավումներ, որոնք նրանք խոստանում են անել», — պարզաբանել է Քլարքը։ «Այս շարժիչը հիանալի աշխատում է բարեխառն կլիմայում, բայց առավելագույն թռիչքային քաշի, օդի բարձր փոշոտվածության, ցածր ճնշման և փոքր բարձրությունների պայմաններում՝ այսինքն մեր ամառային ամիսների շահագործման պայմաններում, այն բախվում է հսկայական գերբեռնվածությունների»։
Ներկայում Emirates-ի նավատորմը կառուցված է երկու առաջատար տեսակի օդանավերի շուրջ՝ երկհարկանի հսկա Airbus A380-ների և Boeing 777 ինքնաթիռների, որոնց աստիճանաբար ավելանում են նոր Airbus A350-900-ները։ Քլարքը նշել է, որ լիովին գոհ է «900» ինդեքսով մոդիֆիկացիայի աշխատանքից, սակայն ապագայում ընկերությանը միևնույն է պետք է որոնել արդեն արտադրությունից հանված Airbus A380-ի լիարժեք փոխարինող, ինչը ժամանակի ընթացքում կարող է դուռ բացել նաև A350-1000 մոդելի համար։
Հարցը հրաժարականի մասին
76-ամյա Թիմ Քլարքը ընդգծել է, որ մոտ ապագայում չի պատրաստվում թոշակի անցնել և մտադիր է անձամբ անցկացնել ավիաընկերությունը ներկայիս աշխարհաքաղաքական ճգնաժամի միջով։
«Emirates-ում աշխատում է մարդկանց բացառիկ թիմ։ Նրանցից շատերը, ինչպես և ես, իրենց ամբողջ կյանքը տվել են այս ընկերությանը, նրանք բառացիորեն ապրում ու շնչում են այս փոխադրողով», — ամփոփել է Քլարքը։ «Այդ պատճառով, նույնիսկ եթե ես անձամբ հեռանամ գործերից, ես բացարձակապես վստահ եմ, որ մնացած ղեկավարներն այնքան հստակ են հասկանում մեր ուղեգծի քննադատական կարևորությունը, որ մեկ մարդու բացակայությունը ոչ մի կերպ չի ազդի բիզնեսի վրա»։

Президент авиакомпании Emirates Тим Кларк заявил, что перевозчик полностью восстановится после кризиса, охватившего ближневосточный регион, и предупредил европейские авиакомпании, надеющиеся нажиться на текущих проблемах конкурентов, что им следует «оглядываться назад», пишет Gulf News.
Выступая перед журналистами в Берлине, Кларк подчеркнул, что у дубайской авиакомпании «нет абсолютно никаких намерений сокращать масштабы деятельности, урезать рейсы или делать что-то в этом роде». Он также добавил, что ему «немного грустно» наблюдать за тем, как европейские перевозчики пытаются воспользоваться временной слабостью своих ближневосточных соперников после того, как сами на протяжении десятилетий упускали возможность сформулировать адекватный рыночный ответ на появление новых сильных игроков в регионе.
«Мой посыл всем им: бойтесь своих желаний. Мы вернемся на рынок — и сделаем это очень жестко и быстро», — заявил Кларк.
Напомним, что крупнейшие игроки региона — Emirates, Qatar Airways и Etihad Airways — были вынуждены частично сократить объемы операций с конца февраля из-за закрытия воздушного пространства на фоне эскалации боевых действий на Ближнем Востоке.
Временный вывод из строя одного из ключевых мировых авиационных узлов, затянувшийся на недели, открыл новые возможности для таких европейских гигантов, как Deutsche Lufthansa AG, которая сейчас активно наращивает свои провозные мощности на азиатском направлении.
Впрочем, некоторые игроки рынка уже открыто признают, что возможность переманить клиентов у Emirates и других арабских компаний долго не продлится. На ежегодной генеральной ассамблее Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA), прошедшей на этой неделе, топ-менеджеры отрасли сошлись во мнении, что ситуация вернется в привычное русло в самое ближайшее время по мере восстановления ближневосточных гигантов.
Борьба за Берлин и призыв к открытому небу
Тим Кларк также выступил с эмоциональным призывом предоставить Emirates «свободный и открытый доступ» к новым рынкам, включая Берлин, где авиакомпания уже давно пытается получить слоты на полеты. Власти Германии до сих пор последовательно отклоняли этот запрос, аргументируя это тем, что дубайский перевозчик уже имеет четыре слота в немецких городах и расширение этого списка не предусмотрено.
«Мы принесли Германии колоссальное экономическое процветание только за счет того, что мы здесь закупаем», — отметил Кларк, указав на масштабные инвестиции в покупку самолетов, компоненты для которых частично производятся в Германии, а также на долгосрочные контракты с местными поставщиками. «У нас есть более чем веские и убедительные причины для того, чтобы нам разрешили летать в Берлин».
Критика двигателей Rolls-Royce и контракт на Airbus A350
Глава авиакомпании также дал понять, что Emirates не спешит размещать заказы на самолеты Airbus A350-1000 — увеличенную версию широкофюзеляжного лайнера, который уже эксплуатируется перевозчиком. Ранее Emirates выступала с жесткой критикой эксплуатационных характеристик двигателей для этой более вместительной модификации, заявляя, что силовые установки от Rolls-Royce Holdings Plc не соответствуют жестким требованиям авиакомпании по долговечности.
«Я не думаю, что мы будем готовы закупать A350-1000 до тех пор, пока не увидим реальных улучшений в конструкции двигателя, которые они обещают сделать», — пояснил Кларк. «Этот двигатель отлично работает в умеренном климате, но при максимальном взлетном весе, высоком уровне запыленности воздуха, низком давлении и на малых высотах — то есть в операционных условиях наших летних месяцев — он сталкивается с колоссальными перегрузками».
В настоящее время флот Emirates построен вокруг двух флагманских типов воздушных судов: двухпалубных гигантов Airbus A380 и лайнеров Boeing 777, к которым постепенно добавляются новые Airbus A350-900. Кларк отметил, что полностью удовлетворен работой модификации с индексом «900», однако в будущем компании все равно придется искать полноценную замену для уже снятого с производства Airbus A380, что может со временем открыть дверь и для модели A350-1000.
Вопрос об отставке
76-летний Тим Кларк подчеркнул, что не планирует уходить на пенсию в ближайшее время и намерен лично провести авиакомпанию через текущий геополитический кризис.
«В Emirates работает уникальная команда людей. Многие из них, как и я, отдали этой компании всю жизнь, они буквально живут и дышат этим перевозчиком», — подытожил Кларк. «Поэтому, даже если я лично отойду от дел, я абсолютно уверен, что оставшиеся руководители настолько четко понимают критическую важность нашего курса, что отсутствие одного человека никак не повлияет на бизнес».