Հուլիսի վերջին թրեյդերները Հարավային Կորեայից Ռուսաստան են մատակարարել գրեթե 30 հազար տոննա նավթամթերք։ Դրա մասին հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով Kpler և Vortexa նավերի հետևման ծառայությունների տվյալներին, ինչպես նաև առևտրային ոլորտի աղբյուրին։
Գործակալության տեղեկություններով՝ առնվազն երկու փոքր հեռահարության լցանավեր բեռնվել են նավթամթերքով, որոնք ավելի վաղ պահվում էին Ուլսանի կոնտեյներային նավահանգստի պահեստարաններում։ Նավերը ուղևորվել են դեպի Ռուսաստանի Հեռավոր Արևելք։
Reuters-ը նշում է, որ նման մատակարարումներն անսովոր են։ Գործակալության տվյալներով՝ Ռուսաստանում վառելիքի ներմուծման պահանջարկի աճը կարող է կապված լինել երկրի էներգետիկ ենթակառուցվածքի վրա իրականացված հարձակումների հետ, որոնք հանգեցրել են նավթի վերամշակման օբյեկտների աշխատանքի խափանումների։

В конце июля трейдеры поставили в Россию почти 30 тыс. тонн нефтепродуктов из Южной Кореи. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на данные сервисов отслеживания судов Kpler и Vortexa, а также на источник в торговой отрасли.
По информации агентства, как минимум два танкера малого радиуса действия были загружены нефтепродуктами, которые ранее хранились в резервуарах контейнерного порта Ульсан. Суда направились в российский Дальний Восток.
Reuters отмечает, что подобные поставки являются необычными. По данным агентства, рост спроса на импорт топлива в России может быть связан с атаками на энергетическую инфраструктуру страны, которые привели к сбоям в работе нефтеперерабатывающих объектов.