«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան, հուլիսի 26-ին, ժամը 14:00-ին, կազմակերպում է ցույց`  Արարատի եւ Վայոց ձորի մարզերի Ընդհանուր իրավասության դատարանի  (ք.  Արտաշատ)  առջեւ`  Մարիամ
Գեւորգյանի գործով:
Հիշեցնենք, որ Մարիամի սկեսուրը Հայկանուշ Միքայելյանը իր որդու` Դավիթ Զիրոյանի հետ միասին խոշտանգումների է ենթարկել Մարիամ Գեւորգյանին:  Մ.Գեւորգյանը Զիրոյանի հետ ամուսնացել է 2009  թվականի նոյեմբերին,  նույն տարվա դեկտեմբերին մեկնել է Սանկտ Պետերբուրգ, որտեղ աղջկան 10  ամսվա ընթացքում պարբերաբար ծեծի եւ խոշտանգումների են ենթարկել: Երեւան վերադառնալուց հետո Գեւորգյանը դիմել է ոստիկանություն,  ամուսնուն մեղադրանք է առաջադրվել «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» եւ «Ծեծ» հոդվածներով,  որի համաձայն նրան կարող էին դատապարտել մինչեւ 3  տարվա ազատազրկման:
Քննիչի որոշմամբ` Զիրոյանն ազատ է արձակվել` Հայաստանի Հանրապետության 20-ամյակի կապակցությամբ,  ՀՀ նախագահի կողմից հայտարարված համաներմամբ:
Հայկանուշ Միքայելյանի դեմ առաջադրված է մեղադրանք ՀՀ քրեական օրենսգրքի 113 (միջին ծանրության վնասվածնքեր հասցնել)  եւ 119 (խոշտանգում) հոդվածներով:

YEREVAN.- Armenia-based Coalition to Stop Violence Against Women will be holding a demonstration outside the court where Mariam Gevorgyan’s case will be heard on Thursday.
The Coalition asks all concerned citizens and media representatives to participate in the demonstration in front of the Court of First Instance in Artashat city.
Recall, Mariam was subjected to physical and emotional abuse by her mother-in-law Haykanush Mikaelyan, as well as by her husband, David Ziroyan after the couple married in 2009, then left for St. Petersburg, where the husband’s family live.
For 10 months, Mariam was subject to repeated abuse by David and members of his family. After returning to Yerevan, Mariam contacted police. Subsequently David was charged with inflicting damage to health.
The general amnesty granted by Armenian President Serzh Sargsyan in 2011, however, was applied to David and he was released. David’s mother continues to face charges of infliction damage to health, as well as torture (RA Criminal Code Article 119).