Հոլանդիայում մահացել 100-ամյա Միպ Գիսը, որն օգնել է Աննա Ֆրանկի ընտանիքին, երբ նրանք թաքնվում էին նացիստներից Ամստերդամում՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Հենց Գիսն է գտել եւ պահպանել Աննայի օրագիրը:
Միպն ու եւս մի քանի հոգի, որ ժամանակին աշխատել են Աննայի հոր՝ Օտտո Ֆրանկի ղեկավարությամբ, թաքնվող ընտանիքին պարեն, հագուստ եւ գրքեր են մատակարարել 1942թ-ից մինչեւ ձերբակալությունը՝ 1944թ., հաղորդում է BBC News-ը:
Ֆրանկ ընտանիքի ձերբակալության օրը Գիսը Աննայի սենյակում գտել է նրա օրագիրը: Նա պահպանել է այն եւ հետագայում հանձնել Օտտո Ֆրանկին՝ միակն, ով փրկվել էր ողջ ընտանիքից: Ինքը՝ Աննա Ֆրանկը մահացել է գերմանական համակենտրոնացման ճամբարում որովայնային տիֆից 1945թ.:
Աննան օրագիր էր պահում 1942թ. հունիսի 12-ից 1944թ. օգոստոսի 1-ը: Սկզբում նա գրում էր միայն իր համար, մինչեւ 1944թ. չլսեց Նիդեռլանդների կրթության նախարար Բոլկենշտեյնի ելույթը: Վերջինս ասել էր, թե օկուպացիայի շրջանում նիդեռլանդցիների վկայությունները պետք է համաժողովրդական հարստություն լինեն: Դրանից հետո Աննան որոշեց գիրք հրապարակել, որի հիմքում պետք է լիներ նրա օրագիրը, հաղորդում է «Ռոսբալտը»:

В Голландии скончлась 100-летняя Мип Гис, которая помогала семье Анны Франк, скрывавшейся в Амстердаме от нацистов во время Второй мировой войны. Именно Гис нашла и сохранила дневник Анны.
Мип и еще несколько человек, некогда работавших под начальством отца Анны Отто Франка, снабжали скрывавшуюся семью Франк продовольствием, одеждой и книгами с 1942 года до ареста в 1944 году, отмечает BBC News.
В день ареста семьи Франк, Гис нашла в комнате Анны ее дневник, за написанием которого она ее однажды увидела. Она сохранила дневник и позже передала его Отто Франку — единственному выжившему из всей семьи. Сама Анна Франк умерла в немецком концентрационном лагере от брюшного тифа в 1945 году.
Анна вела дневник с 12 июня 1942 по 1 августа 1944 года. Сначала она писала только для себя, пока весной 1944 года не услышала по радио выступление министра образования Нидерландов Болкенштейна. Тот сказал, что все свидетельства нидерландцев периода оккупации должны стать всенародным достоянием. Под впечатлением от этих слов Анна решила после войны издать книгу, в основу которой лег бы ее дневник, отмечает Росбалт.