Իսրայելի պաշտպանության նախարարը Անկարայում հանդիպելով Ահմեդ Դավութօղլուի հետ՝ նշել է, որ Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանի հետ տեղի ունեցած աթոռային սկանդալը թյուրիմացություն է եղել։
Թուրքական Ihlassondakika կայքէջի փոխանցմամբ՝ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Էհուդ Բարաքը հայտնել է, աթոռային պատմությունը արդեն ետեւում է եւ այսուհետ դիվանագիտական հարաբերությունները կշարունակվեն դիվանագիտական կանոններով։
Իսրայելի պաշտպանության նախարարը հանդիպել է նաեւ Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարար Վեջդի Գյոնուլի հետ։ Հյուրին դիմավորել են պաշտոնական արարողակարգով։ Բարեւելիս Բարաքը իր թուրք գործընկերոջը դիմել է թուրքերենով. «Բարեւ զինվոր» արտահայտությամբ։ Այնուհետ երկու երկրների նախարարների քննարկումները անցել է փակ դռների ետեւում։
Ի դեպ, Թուրքիայի նախագահը եւ վարչապետը տարբեր պատճառաբանությամբ հրաժարվել են հանդիպել իսրայելցի նախարարի հետ։
NEWS.am-ը հիշեցնում է, որ հունվարի 11-ին Իսրայելի ԱԳ փոխնախարար Դանի Այալոն հրավիրել էր Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանին եւ հանդիպման ժամանակ նրան նստեցրել ավելի ցածր աթոռի վրա, Իսրայելի բողոքը փոխանցել թուրք դեսպանին՝ թուրքական «Գայլերի հովտի որոգայթը» սերիալի դեմ, որտեղ իսրայելցի գործակալները ներկայացվում են որպես երեխաներ առեւանգողներ։ Այնուհետ դեսպանի հետ հիշյալ տեսարանի լուսանկարները տարածվել էին իսրայելական մամուլում, ինչը բողոքի մեծ ալիք էր բարձրացրել Թուրքիայում։ Թուրքական իշխանությունները պահանջեցին Իսրայելի կողմից պաշտոնական ներողություն։ Իսրայելը նախ ուղարկեց բացատրություն, որ Դանի Այալոն նպատակ չի ունեցել նսեմացնելու թուրք դեսպանին։ Սակայն սա չբավարարեց Թուրքիային։ Հունվարի 13-ի ուշ երեկոյան Անկարան ստացավ իր ուզած՝ Դանի Այալոնի կողմից ուղարկված պաշտոնական ներողությունը՝ Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանի անունով, ուղերձի մեջ իսրայելցի պաշտոնյան թուրք դեսպանից եւ թուրք ժողովրդից ներողություն էր խնդրում իր արարքի համար։

At his meeting with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu, Israeli Minister of Defense Ehud Barak pointed out that the scandal that involved the Turkish Ambassador to Israel was a misunderstanding.
The Turkey-based Ihlassondakika news website reports that the “chair story” is in the past and the bilateral diplomatic relations will be maintained in conformity with the procedures.
The Isreali Minister of Defense also met with his Turkish counterpart Mehmet Vecdi Gönül. An official ceremony was held. Minister Barak greeted his Turkish counterpart with the words “Good day, warrior.” The two held a private meeting.
The Turkish President, under different pretexts, refused to meet with the Israeli Defense Minister.
NEWS.am reminds readers that on January 11, Israeli Deputy Foreign Minister Daniel Ayalon invited the Turkish Ambassador to Israel to his office. At the meeting Ayalon offered a lower chair to the Ambassador and voiced Israel’s protest against the Turkish TV series “Valley of the Wolves”, which shows Israeli agents as kidnappers.
The pictures of the meeting were published by Israeli press, which provoked violent protests in Turkey. The Turkey demanded official apologies from Israel. Israel explained that Daniel Ayalon did not mean to humiliate the Turkish Ambassador. The Turkish side was not satisfied, however. On January 13 night, official Ankara received Ayalon’s official apology for his behavior.