Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Մեծ Բրիտանիայում «Չաթեմ Հաուզ»-ում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ունեցած ելույթին:
«Ադրբեջանը չի կարող թույլ տալ, որ ԼՂ բանակցությունները շարունակվեն հետագա 15-20 տարիներին։ Այսօրվա ստատուս քվոն արդեն աշխարհում որեւէ մեկին չի բավարարում՝ բացի, երեւի, Հայաստանից: Հարցը պետք է լուծվի կոնկրետ ժամանակային շրջանակներում»,- ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ:
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, հայտարարությունում նաեւ ասվում է, թե իրադարձությունները կարող են անկանխատեսելի զարգացում ունենալ, որի պատասխանատվությունը կկրի բանակցային սեղանի շուրջ «ոչ կառուցողական դիրքորոշում ցուցաբերող կողմը՝ Հայաստանը»:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 10-ին Լոնդոնի Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտում ունեցած ելույթի ժամանակ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը կոչ է արել՝ «ընդգծված տոնայնություն չտալ տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, առավել եւս, որ այն ամենեւին էլ չի նշանակում այն, ինչ փորձում են ներկայացնել ադրբեջանցիները»:

Azerbaijani Foreign Ministry responded to the RA President’s speech delivered in Chatham House, London.
“Azerbaijan cannot allow Nagorno-Karabakh talks to continue for next 15-20 years. Current status quo does not satisfy anyone in the world except perhaps for Armenia. The issue should be settled within precise timeframes,” the statement issued by Azerbaijani FM reads.
According to Azerbaijani media, the document also says the events can have an unexpected turn, and the responsibility will fall on the party ‘with unconstructive stance’ at the negotiating table, Armenia."
A February 10 speech of the RA President Serzh Sargsyan said: “Whenever one refers to the Nagorno-Karabakh conflict, the notion of territorial integrity should not be emphatically underlined, especially that even if that notion is perceived to be the only one applying in the case of Nagorno-Karabakh conflict, it would not lead to its application in the form envisioned by Azerbaijan.”