ԱՄՆ Կոնգրեսի Գրադարանի հայկական բաժնի մասնագետ Լեւոն Ավդոյանը Գրադարանի 2015 թվականի ազգային փառատոնի ընթացքում կքննարկի իր «Ճանաչել զիմաստություն եւ զխրատ» գիրքը:
«Fine Books & Collections»-ի փոխանցմամբ, փառատոնը կայանալու է սեպտեմբերի 5-ին, Վաշինգտոնի Ուոլթեր Վաշինգտոնի անվան կենտրոնում: Գիրքը նվիրված է հայկական գրական ողբերգությանը:
Նշենք, որ 2012 թվականին Կոնգրեսի Գրադարանը նշեց հայոց գրատպության 500-ամյակը՝ «Ճանաչել զիմաստություն եւ զխրատ. հայկական գրաան ողբերգությունը Կոնգրեսի Գրադարանում» խորագրով ցուցահանդես անցկացնելով: Ցուցադրությունն ուղեկցող Լեւոն Ավդոյանի այս աշխատությունը հիմա արդեն հասանելի է ինտերակտիվ էլեկտրոնային գրքի տարբերակով:

Armenian Area Specialist Levon Avdoyan will discuss his book "To Know Wisdom and Instruction" at the 2015 Library of Congress National Book Festival, to be held on 5 September at the Walter E. Washington Convention Center in Washington, D.C. The book talk, dedicated to the Armenian literary tradition, will take place in the Library of Congress Pavilion, the magazine Fine Books & Collections reports.
In 2012, the Library of Congress marked the 500th anniversary of the Armenian printing with an exhibition titled "To Know Wisdom and Instruction: The Armenian Literary Tradition at the Library of Congress." A companion volume - which is now available as an interactive e-book - was compiled by Levon Avdoyan.
In 1512, Hakob Meghapart (Jacob the Sinner) opened an Armenian press in Venice and published an Armenian religious book, "Urbatagirk" (the Book of Fridays). The era of Armenian printing has begun since then.