ԱՄՆ Կոնգրեսը «վճռական» դիմադրություն ցույց կտա, եթե նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը փորձի չեղարկել Բարաք Օբամայի վարչակազմի օրոք Ռուսաստանի դեմ վերջերս սահմանված պատժամիջոցները, զգուշացրել է Ներկայացուցիչների պալատի հետախուզության հարցերով կոմիտեի անդամ, դեմոկրատ Ադամ Շիֆը: Ավելին՝ նա չի բացառել, որ օրենսդիրները կխստացնեն հակառուսական սահմանափակող միջոցառումները: Այս մասին հայտնում է DW-ն:
«Դուք ականատես կլինեք, թե ինչպես դեմոկրատները եւ հանրապետականները՝ ներառյալ Սենատի զինված ուժերի հարցերով կոմիտեի ղեկավար, հանրապետական Ջոն Մակքեյնը եւ Հարավային Կարոլինայից ընտրված սենատոր Լինդսի Գրեմը, նաեւ այլ քաղաքական գործիչներ համատեղ կոշտ պատժամիջոցների փաթեթ կներկայացնեն, քանի որ Բարաք Օբամայի վարչակազմի ձեռնարկած  քայլերը բավարար չեն եղել Ռուսաստանին կանգնեցնելու համար»,- ABC-ի հետ հարցազրույցում հայտարարել է Շիֆը:
Ադամ Շիֆը Դոնալդ Թրամփին քննադատել է ամերիկյան հետախուզության ներկայացուցիչների հայտարարությունները կասկածի տակ դնելու փորձերի համար, որոնք ռուս հաքերներին մեղադրել են 2016-ի նոյեմբերի 8-ի նախագահական ընտրություններին միջամտելու փորձերի մեջ:
«Եթե նա ցանկանում է նախագահի պաշտոնին հեղինակություն ունենալ, պետք է դադարի այդպիսի հայտարարություններով հանդես գալ: Նա պետք է դադարեցնի հետախուզության համայնքին նվաստացնելուց: Նա դեռ պետք է դիմի նրանց օգնությանը: Նա պարզապես ստիպված կլինի դա անել»,- ընդգծել է Ներկայացուցիչների պալատի անդամը:

Конгресс США продемонстрирует «решительный» отпор, если избранный президент Дональд Трамп попытается отменить недавние санкции, введенные против России при администрации Барака Обамы, предупредил член комитета по разведке Палаты представителей, демократ от штата Калифорния, Адам Шифф. Более того, он не исключил, что законодатели постараются усилить антироссийские ограничительные меры, передает DW
«Вы станете свидетелями того, как демократы и республиканцы, включая (главу сенатского комитета по делам вооруженных сил республиканца Джона. - Ред.) Маккейна и (сенатора от Южной Каролины республиканца Линдси. - Ред.) Грэма, а также других (политиков), совместно предложат пакет жестких санкций, поскольку, несмотря на то, что администрация (Обамы) предприняла ряд чрезвычайно символичных - и крайне значимых - шагов, их явно оказалось недостаточно, чтобы остановить Россию», - заявил Шифф в интервью ABC.
«Мы уверены, что надо сделать больше, и, честно говоря, не считаем, что принятых мер достаточно для сдерживания (Москвы). Вы увидите в Конгрессе США поддержку со стороны обеих партий в пользу ужесточения санкций», - заверил демократ корреспондента телеканала.
Адам Шифф раскритиковал Дональда Трампа за попытки поставить под сомнения заявления представителей американской разведки, обвиняющих российских хакеров в попытке вмешательства в президентские выборы 8 ноября 2016 года.
«Если он хочет иметь какой-либо авторитет на посту президента, он должен перестать выступать с подобными заявлениями. Он должен прекратить принижать разведывательное сообщество. Ему еще предстоит обращаться к его помощи. Ему просто придется это делать», - подчеркнул член Палаты представителей.