Հայաստան ներմուծվող ապրանքների 65-68 տոկոսը մաքսազերծվում են ամենապարզ միջոցով՝ գործարքի գնով։ Այս մասին փետրվարի 8-ին խորհրդարանում ասել է ՊԵԿ փոխնախագահ Վախթանգ Միրումյանը՝ ներկայացնելով Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության հիման վրա Մարաքեշի համաձայնագրում փոփոխությունների նախագիծը։
Համաձայնագիրն առաջարկում է պարզեցնել եւ արագացնել մաքսային ընթացակարգերը։
Նա նշեց, որ այսօր Հայաստան ներմուծված ապրանքների 65-68 տոկոսը մաքսազերծվում է առաջին մեթոդով։ Կառավարությունը մտադիր է հնարավորինս տարածել այդ մեթոդը, որը բիզնեսի համար ամենապարզն է։
«Այդուհանդերձ քիչ չեն ապրանքները, որոնք ուղեկցում են անհուսալի ինվոյսներով։ Նման դեպքերում հարկային մարմինները ոչ միայն կարող են, այլ նաեւ պարտավոր են մաքսային արժեքը հաշվարկել ապրանքին համադրելի գներով, այսպես կոչված վերահսկիչ գներ կամ 4-րդ մեթոդ։ Նման հաշիվ ֆակտուրաներ ընդունելը նշանակում է խախտել օրենքը»,– հավելեց Մելքումյանը։

65 – 68% импорта в Армению растаможивают самым простым способом – по цене сделки. Об этом заявил 8 февраля в парламенте Армении зампредседателя Комитета госдоходов Вахтанг Мирумян, представляя к ратификации проект изменений в Марракешском соглашении об основании Всемирной торговой организации. Соглашение предлагает упрощение и ускорение таможенных процедур, повышение прозрачности таможенной системы.
Здесь, добавил он, следует отметить, что благодаря проведённой работе, сегодня уже 65 – 68% импорта в Армению растаможивается по 1-му методу (то есть по цене в инвойсе). Правительство намерено по возможности расширять этот метод, самый простой для бизнеса.
«Тем не менее, немало товаров всё ещё сопровождаются ненадёжными инвойсами. В таких случаях налоговые органы не только могут, но и обязаны рассчитывать таможенную стоимость по ценам на сопоставимые товары (так называемые контрольные цены или 4-ый метод). Принимать такие счета-фактуры – значит нарушать закон», - добавил Мирумян.