Հայաստանի հասարակական շենքերի վրա դրոշները չպետք է հնամաշ լինեն՝ դա անթույլատրելի է: Այս մասին փետրվարի 9-ին՝ խորհրդարանում հայտարարեց Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր  Մարգարիտ Եսայանը:
Նրա խոսքով՝ նման բանը, ցավոք, դեռեւս երբեմն նկատելի է: Պետական գերատեսչությունների ղեկավարները պետք է պետական դրոշի հանդեպ մշտական խնամք դրսեւորեն: «Դեռեւս 80-ական թվականներին, երբ մենք անկախ չէինք, իմ սկեսուրը ամեն տարի Առաջին հանրապետության օրը՝ մայիսի 28-ին, անկախության դրոշը խնամքով արդուկում էր: Եվ ամբողջ օրը այն մեր տանը բացված էր մնում: Ուզում եմ ասել, որ եթե մենք ինքներս ամեն օր հարգանք չունենաք մեր պետականության խորհրդանիշների հանդեպ, ապա հազար օրենքներ մեզ չեն փրկի»,- հայտարարեց նախկին լրագրողը:

Флаги над общественными зданиями Армении не должны быть истрёпанными – это недопустимо. Об этом заявила в парламенте 9 февраля депутат от правящей Республиканской партии Армении Маргарит Есаян.
По ее словам, к сожалению, такое ещё иногда приходится замечать. Между тем, забота о государственном флаге руководители государственных ведомств должны проявлять постоянно. «Здесь хочу вспомнить, что ещё в 80-ые годы, когда мы не были независимыми, моя свекровь, из диаспоры, каждый год в День Первой армянской республики, 28 мая, доставала флаг независимости и бережно проглаживала его. И весь день этот флаг был развёрнут в нашем доме. Что я этим хочу сказать? Если мы сами, в каждодневной жизни, не выказываем стремления поддержать уважение к символам нашей государственности, то и тысяча законов нас не спасёт», - со всей серьёзностью заявила бывший журналист.