ԱՄՆ առաջին տիկին Մելայնա Թրամփի հայրենիքում սկսել են մթերքները նրա անունով կոչել, գրում է The Cut-ը:
Մասնավորապես՝ Սլովենիայում Սովնիցա դղյակը թեմատիկ գինի է վաճառում, շիշը՝ 27.9 եվրոյով, որը կրկնակի գերազանցում է ստանդարտ գինու արժեքը: Պնդում են, որ առաջին խմբաքանակը սպառվել է 3 օրվա ընթացքում:
Բացի այդ, ԱՄՆ նախագահի տիկնոջ պատվին են կոչել տեղական հայտնի ցեղատեսակի խոզի մսից պատրաստված երշիկը, ինչպես նաեւ՝ շոկոլադ եւ կոսմետիկ քսուք:
Որոշ տվյալներով՝ Թրամփը 2016թ. նոյեմբերին դիմել էր սլովենական իրավաբանական ընկերության՝ փորձելով թույլ չտալ, որ տեղացիները իր անվան եւ իմիջի շնորհիվ գումար վաստակեն, բայց առայժմ արտադրողներին դա չի կանգնեցնում:

На родине первой леди США Меланьи Трамп начали называть продукты в ее честь, сообщает Gazeta  со ссылкой на The Cut.
В частности, замок Севница в Словении продает тематическое вино по цене €27,9 за бутылку, что вдвое превышает стандартную стоимость. Утверждается, что первая партия разошлась за три дня.
Кроме того, в честь супруги американского президента назвали салями из редкой породы местных свиней, шоколад и косметические крема.
По некоторым данным, в ноябре 2016 года Трамп обратилась за помощью к словенской юридической фирме, чтобы помешать местным жителям зарабатывать на ее имени и имидже, но пока это не остановило производителей